Argentini Kopa Amerika

Fudbalska reprezentacija Argentine osvojila je titulu najbolje južnoameričke selekcije pobijedivši domaćina Brazil rezultatom 1:0, a Leo Mesi je napokon i konačno osvojio trofej u najdražem reprezentativnom dresu. Ovo je Argentini bio prvi veliki trofej nakon 1993. godine, a također Gaučosi su prekinuli niz od šest uzastopnih poraza u finalnim mečevima.

Obje selekcije nisu bile previše ubjedljive u prvom poluvremenu, a Argentina je povela u 22. minuti susreta. Rodrigo de Pol je spektakularnim dodavanjem proigrao Anhela di Mariju koji je hladnokrvnim lob udarcem matirao Edersona i doveo Gaučose u vodstvo.

Do kraja prvog dijela nije bilo promjene rezultata, te se na odmor otišlo pri vodstvu Argentine rezultatom 1:0.

Selektor Brazila Tite je od prve minute nastavka u igru uveo Roberta Firmina umjesta Freda, te su Karioke bile mnogo ofanzivnije u nastavku susreta. Kao plod takve igre došao je i pogodak Ričarlisona iz 52. minute susreta koji je opravdano poništen zbog očiglednog ofsajda, da bi tri minute kasnije isti igrač bio u prilici. Ovaj put nije bilo ofsajda, ali je Martinez dobrom reakcijom zaustavio njegov udarac.

Do kraja utakmice Brazilci su napravili nekoliko napadačkih promjena, Tite je uveo Viniciusa Žuniora i Gabriela Barbosu, pa su u 87. upravo preko Gabigola imali veliku šansu, ali je Martinez odbio loptu u korner nakon kojeg nije bilo promjene rezultata. Argentinci su do kraja smirili tempo igre i priveli utakmicu kraju, te tako osvojili naslov najbolje selekcije u Južnoj Americi za ovu godinu. Također, jedan od najboljih fudbalera svijeta Leo Mesi je osvojio i trofej sa reprezentacijom što su mnogi apostrofirali da mu nedostaje na putu ka najboljem svih vremena...

Stadion: Maracana. Sudija: Esteban Ostojić (Urugvaj). Žuti kartoni: Paredes, Lo Selso, De Pol, Otamendi, Montiel (Argentina), Fred, Renan Lodi, Lukas Pakueta, Markinjos (Brazil). Strijelac: 1:0 - Di Maria (22).

Argentina: E. Martinez; Montiel, Romero (79. Pecella), Otamendi, Akunja; Di Maria (79. Palasios), De Pol, Paredes (54. G. Rodriguez), Lo Selso (63. Taljafiko); Mesi, L. Martinez (79. N. Gonzalez). Selektor: Lionel Skaloni.

Brazil: Ederson; Danilo, Markinjos, Thago Silva, Renan Lodi (76. Emerson); Kasemiro, Lukas Paketa (76. Gabriel Barbosa), Fred (46. Firmino); Nejmar, Everton Soares (63. Vinicius Žunior), Ričarlison. Selektor: Tite.