10.09.2022 Administrator DC

Slovenija u četvrtfinalu

Košarkaši Slovenije predvođeni Lukom Dončićem plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pobjedom nad Belgijom rezultatom 88:72.Ko bi drugi otvorio poenima meč nego Luka Dončić koji odmah na startu vezuje dvije trojke.

Lako i brzo je Slovenija pobjegla na 11 poena razlike i nije i slutio na to da bi Belgija mogla opasnije da zaprijeti.

Međutim, na kraju prve četvrtine Vanvin i Tabu prave seriju od šest poena i dolaze na samo pola koša razlike.

Ni na početku druge dionice Belgijanci nisu dopuštali Slovencima da se skroz odlijepe, ali je Dončić bio na visini zadatka i nije dopuštao prednost protivniku.

Međutim, pojačali su ritam Belgijanci u trećoj četvrtini i čak stigli i do prednosti od pola koša na početku posljednje dionice.

Ušetala se nervoza u obje ekipe, a Luka vraća prednost Sloveniji. Morao je šampion Evrope mnogo bolje i konačno u posljednjih pet minuta proigrali na nešto višem nivou.

Zaustavila je napad Belgije Slovenija, a Dončić je upečatljivo letio po terenu i donio prednost od 15 poena.

Sve je bilo gotovo u sedmom minutu kada je Tumba napravio nesportsku ličnu grešku koja je donijela slobodna bacanja Dončiću i napad koji je iskoristio Majk Tobi.

Maestralni Luka Dončić imao je 35 poena.