Slavija ogromnom pobjedom zaključila godinu

Košarkaši Slavije su u 9. kolu prvenstva BiH večeras na svom parketu savladali Promo iz Donjeg Vakufa 92:88 i trenutno su na omjeru 5-4.

Bio je veliki znak upitnika pred utakmicu u staroj dvorani SRC „Slavija“, gdje su se Sokolovi vratili samo za ovu utakmicu zbog zauzetosti nove, kako će to izgledati odlaskom Ajdina Penave u ponedjeljak. Nisu stigli reagovati u klubu iz Istočnog Sarajeva i dovesti mu zamjenu, neki razgovori su u toku i uskoro bi to trebalo da se desi, ali do tada moralo je biti „krpljenje“. Zbog toga, Igor Bojović je prilično trošen u ovoj utakmici. Igrao je dobro i vidjelo se da njegovim izlaskom iz igre Slavija mnogo gubi na samom parketu, pa je morao igrati veći dio utakmice i samo na neophodni predah izlaziti.

Slavija dobro otvara utakmicu. Već u prvom napadu upravo je Bojović fauliran na šutu za tri poena, hladnokrvno pogađa sva tri i uvodi Slaviju u dobar ritam.  Jako dobro je Slavija izgledala u prvim minutama utakmice, te su brzo došli i do +9, 16:7.

Ulazak Nikole Šućova u igru dosta je promijenio stvari na parketu. Igra Proma dobila je drugačiji smisao, te malo po malo Promo serijom 11:2 dolazi na 18:18 poslije oba pogođena bacanja Emana Šertovića. Dobru igru Proma presjeca trojkom Dušan Elez, Šertović sa još dva bacanja smanjuje na 23:22, ali onda slijedi 8:0 serija Slavije koju predvodi Mekejl Foreman sa pet poena i Dušan Elez trojkom sa zvukom sirene za 31:22 nakon prve četvrtine.

Vodila je Slavija i u kompletnoj drugoj dionici. Gosti su sa vremena na vrijeme uspjevali da smanje rezultat, dođu na -3, ali je to bilo najbliže što su prišli. Slavija je uspješno odbijala njihove nalete, da bi u finišu Promo poslije bacanja Šertovića prišli i na -2, 49:47, da bi Mekejl Foreman u posljednjem napadu pogodio trojku sa zvukom sirene za 52:47. Na kraju Foreman je završio poluvrijeme sa 16 ubačenih poena i bio je istinski lider ove ekipe.

Dobro je Slavija krenula i u treću četvrtinu, podigla prednost na +7 i držala je neko vrijeme, ali onda slijedi period mnogo bolje igre Proma koji stiže zaostatak, te trojkom Šertovića prvi put ima vodstvo na utakmici na pet minuta do kraja treće četvrtine, 59:58. Brzo je tim iz Donjeg Vakufa i podigao tu prednost na +7, 73:66 na ulazu u posljednji minut utakmice, ali onda slijedi sjajna sekvenca Slavije, trojka Ilića, pa sjajna blokada Lalovića na Šertoviću, polaganje Ilića u kontri i nova trojka Mekejla Foremana sa zvukom sirene za samo 75:74 za Promo na ulazu u posljednju dionicu. Zanimljivo, Slavija je sve tri četvrtine završavala trojkom u posljednjim sekundama meča, dva puta Foremana i jednom Elez.

Na startu 4/4 odlazi Promo trojkom Alkića na +4 ponovo, 78:74, ali vraća Aleksandar Ilić za povratak na -1. Mnogo bolje je izgledala Slavija u ovom periodu igre, pa poenima Tunguza se vraćaju u vodstvo. Alonzo Kembel vraća prednost Promu, ali samo na kratko, 80:79, jer slijedi serija 7:0 Slavije i jako dobra igra u odbrani, te Elez sa četiri slobodna bacanja i Tunguz trojkom odvode Slaviju ponovo na sigurnu udaljenost.

Poenima Alkića i Buša Promo se vraća u susret i na nešto više od tri minute do kraja imamo potpuno neizvjesnu utakmicu, 86:84. Malo popuštanje u defanzivi i nekoliko jeftino izgubljenih lopti u napadu vraćaju Promo na nerješeno, 86:86, a onda tri napada koš za koš, te Slavija na 1:18 do kraja ima 90:88 kada gostujući trener zove timeout.  Iz njega slab napad, Šućov gubi, ali ni Bojović ne pogađa trojku. Uzvratio mu je na drugoj strani Šertović istom mjerom, pa Slavija kreće u dugi napad,  kojeg završava Damjanović, promašuje, ali Bojović hvata loptu i dobija dva penala na devet sekundi do kraja, te Srđan Stanić zove timeout. Pogodio je oba za konačnih Slavija – Promo 92:88.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je Mekejl Foreman sa 25 ubačenih poena, dok je Darko Damjanović ubacio 17. Kod gostiju, Eman Šertović je ubacio 21.