Kratke klupe u 1. ligi Republike Srpske

Kratka klupa, povjerenje u samo par igrača i malo šansi za mlade košarkaše su obilježja 1. lige Republike Srpske.

U zadnjem odigranom kolu ovog šampionata čak 27 košarkaša je igralo preko 30 minuta, a treba uzeti u obzir da su se igrali produžeci u Rogatici i da se danas sastaju „Leotar“ – „Slavija 1996“. Tim „Rogatice“ je nakon produžetka savladao ekipu „Borca“, a u domaćem timu Puhalac i Slijepčević su igrali preko 40 minuta (42:09 i 41:03), a preko pola sata na terenu su proveli Baričanin (33:30) i Rističević (32:37). Gosti nisu imali istog igrača na terenu preko 40 minuta, ali su preko 30 tu bili Nikolić (38:17), Peđa Lončar (34:26), Kecman (31:03) i Srđan Lončar (30:01), s tim da dvojica nisu ulazila u igru, dok kod domaćih samo jedan nije igrao.

Slijedi utakmica u Bratuncu, gdje je trijumfovao gostujući „Sokolac“, a do pobjede ih je predvodio Okiljević. On je van terena bio nevjerovatne četiri sekunde, samo 16 sekundi manje od njega je bio Đerić, a Pečenica je bio 35 minuta i 15 sekundi, dok dvojica nisu ulazila. U ekipi „Bratunca“ glavni na terenu su Bogičević (36:32) i Erkić (32:15), a dvojica nisu ulazila, s tim da je Alempić igrao tri sekunde. Zvornički „Princip“ je poražen na svom terenu od „Rudara 2015“, a dvojica su odigrala skoro cijelu utakmicu, Gavrić (38:34) i Kolaković (37:41), dok tri košarkaša nisu izlazili na teren. Alarmantnija situacija je u „Rudaru“ gdje je Todorović na klupi proveo sedam sekundi, a koliko toliko su odmarali Vlačić (35:35), Radović (33:19) i Sandić (31:13) i tu trojica nisu vidjeli parketa.

Dolazimo do najsvjetlijeg primjera i utakmice „Prijedor“ – „Student Igokea“, gdje su svi igrači igrali i to minimalno 4:48, a samo dvojica u obje ekipe su bila preko pola sata na terenu. To su Ivetić u „Prijedoru“ (35:11) i kod gostiju Janković (31:15). Na kraju dolazi „Varda HE“, čiji su Sudžum i Bodiroga zajedno na klupi proveli 56 sekundi, a Stanimirović je igrao 36:38, dok četvorica nisu ulazila, a samo pet košarkaša se upisalo u listu strijelaca. U slavljevničkoj ekipi „Sutjeske“ Živanović je igrao 38 minuta i 49 sekundi, Radović 38 sekundi manje, a Ivanović 37:07. Dvojica nisu igrala, a samo dva igrača više u odnosu na Višegrađane se upisalo u listu strijelaca.

Od 177 košarkaša koji su igrali u dosadašnjem dijelu prvenstva, njih 43 je igralo tri ili manje utakmica. Zanimljiv podatak je da u „Slaviji 1996“ nema košarkaša koji je igrao tri ili manje utakmica i nema onoga sa svim odigranim duelima, dok su trojica igrali na 14 od 15 mečeva. Trebinjski „Leotar“ je dosad u sezoni na teren izveo 18 igrača, od toga šestorica spadaju u grupi tri i manje, a najviše igrača sa svim odigranim utakmicama imaju „Rogatica“ i „Sokolac“. Ovako izgleda tabela:

Leotar 13 (odigranih utakmica) (6 (tri i manje utakmica) – 3 (sve utakmice) – 2 (jedna preskočena)) 18 (broj igrača)