57.međunarodni rukometni TV turnir šampiona "Doboj 2026": Magija braće Košta odvela Sporting u finale

U jednoj kvalitetnoj i uzbudljivoj utakmici Sporting je savladao ekipu Slovana rezultatom 33:31 i tako će se za trofej pobjednika turnira boriti protiv Melsungena. U finalnom meču gledat ćemo velika svjetska imena, okršaj braće Košta protiv Gole, Simića, Kriaštopansa i drugih. Slovan će igrati za treće mjesto a protivnik će mu biti Al Ahli. Za peto mjesto sastat će se domaća Sloga i Katar.
Slovan je igrao dobro u prvom poluvremenu, uglavnom su vodili i čuvali svoju prednost. U 14.minutu Slovenci su imali tri gola viška 10:7. Nedugo zatim ostvarili su najveću razliku u prvom poluvremenu plus četiri 12:8. Sporting je uspio prići na samo gol minusa 14:15 u 27.minutu. Prvo poluvrijeme je na kraju pripalo Slovanu rezultatom 18:16.
Igrao se 39.minut Slovan je ponovo imao tri gola preimućstva 23:20. Od tog trenutka razigrao se Sporting, napravili su seriju od 4:0 i po prvi put na utakmici prešli u vođstvo 24:23. Deset minuta prije kraja Portugalci vode dva gola ralike 27:25. Izbuđenja nije manjkalo. U 52.minutu Mohamed Ali brani zicer Slatinek Jovičiću. U istom minutu na drugoj strani uzvratio je Klemen Ferlin, odbranivši sedmerac Kiku Košti. Slovan nije u tim trenucima dozvolio Sportingu da se dodatno odlijepi. Uroš Knavs je bio siguran sa linije sedam metara za gol minusa 26:27. Knavs je nastavio seriju golova izvodio je sedmerce, pogađao iz igre. U tim momentima umjesto da bude plus tri za Sporting slovenci dolaze na gol zaostatka. Njegovim golovima a jedan je dodao Žabić za seriju 3:0 i preokret 29:28. Istom mjerom uzvraća Sporting i na krilima braće Košta, njihove magije ponovo dolazi do dva gola viška 31:29. Slovan se nije predavao uspjeli su u 59.minutu golovima Pipa da poravnaju rezultat 31:31. U istom minutu Martim Košta vraća prednost svom timu 32:31. Da bi u posljednjim sekundama Karlos Alvarez postavio konačnih 33:31.
Najbolji igrač je bio Francisko "Kiko" Košta koji je postigao devet golova. Njegov brat Martim postigao je šest  i to sve iz igre, isti broj golova postigao je Ori Torkelson ali on je četiri sa sedam metara. Najefikasniji kod Slovana bili su Tim Cokan sa 6, te Staš Skube,Stefan Čavor i Stefan Žabić sa po pet golova.

RD LL GROSIST SLOVAN - SPORTING 31:33 (18:16)

Natkriveni stadion sportskih igara. Gledalaca: 1 000. Sudije: Vesna Spring Balvan i Tatjana Praštalo (obje iz Banja Luke). Delegat: Aleksandar Vrhovac (Banja Luka). Sedmerci: RD LL Grosist Slovan 7(5), Sporting 7(5). Isključenja: RD LL Grosist Slovan 8, Sporting 8 minuta.
RD LL GROSIST SLOVAN: Nebojša Bojić (13 odbrana, 1 sedmerac), Staš Slatinek Jovičić 1, Roko Trivković, Tim Cokan 6(3), Urban Pip 3, Domen Tajnik, Aljaž Panjtar, Kiril Samoila, Klemen Ferlin (2 odbrane, 1 sedmerac), Tadej Kljun, Ahmed Begić 3, Uroš Knavs 3(2), Ilija Brozović, Staš Skube 5, Stefan Čavor 5, Stefan Žabić 5. Trener: Uroš Zorman.
SPORTING: Ednej Silva 1, Emil Berlin, Karlos Alvarez 2, Francisko Košta 9, Natan Suarez, Salvador Santoš, Salvador Salvador 1, Ori Torkelson 6(4), Mamadu Gasama 2, Andre Kristensen (3 odbrane, 1 sedmerac), Diogo Brankinjo 2, Kristijan Manojlović, Filipe Monteiro 2, Kristian Moga, Martim Košta 6, Enco Santoš, Mohamed Ali ( 6 odbrana, 1 sedmerac), Viktor Romero. Trener: Rikardo Košta.
Igrač utakmice: Francisko Košta

Program posljednjeg dana turnira:

16:20: Za peto mjesto: Sloga - Katar
18:20: Za treće mjesto: Al Ahli - RD LL Grosist Slovan
20:20: Finale: Melsungen - Sporting