Grbavica dobila evropsku licencu

01.06.2016 fkzeljeznicar

FK Željezničar obavještava navijače, sponzore, prijatelje i članove Kluba da je zaključno s predviđenim ro kom završetka radova 31.05.2016. godine, Klub ispunio sve zahtjeve u skladu sa Pravilnikom UEFA-e o kate gorizaciji stadiona te je shodno tome Stadion Grbavica od strane NS/FS BiH i UEFA-e zvanično uvršten u kategoriju 2.

Uz neuslovljenu podršku sponzora i navijača širom svijeta, FK Željezničar je u predviđenom roku ispunio sljedeće zahtjeve u skladu sa Pravnilnikom UEFA-e o kategorizaciji stadiona:

1. Ispitivanje jačine svjetlosti refletktora i izrada elaborata.; 2. Nabavka agregata kao alternativnog izvora električne energije.; 3. Postavka dva dodatna jarbola.; 4. Izgradnja prostorije za delegata.; 5. Izgradnja područja za parkiranje automobila službenih i VIP osoba.; 6. Adaptacija ambulante.; 7. Adaptacija prostorije za doping kontrolu.; 8. Montaža čelične konstrukcije zapadne tribine.; 9. Izgradnja kontrolne prostorije.; 10. Adaptacija i izgradnja radnog područja za medije. 11. Izgradnja TV studija.; 12. Adaptacija i izgradnja sanitarnih objekata.; 13. Izgradnja prostorije za prvu pomoć.; 14. Postavka novih stolica na sjevernoj, zapadnoj i južnoj tribini.

Pored zahtjeva u skladu sa Pravilnikom UEFA-e o kategorizaciji stadiona, FK Željezničar će do 15.06.2016. godine ispuniti i zahtjeve MUP-a KS koji se odnose na osiguranje bezbjednosnih uslova na Stadionu Grbavica:

15. Zaštitna ograda iznad južne tribine.; 16. Zaštitna mreža u svrhu onemogućavanja ubacivanja predmeta od strane navijača.; 17. Izgradnja ulazne kapije za gledaoce na južnoj tribini.;

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="61675,61676,61677,61678,61679,61680,61681"]

Na Stadionu Grbavica pored mogućnosti odigravanja utakmica I i II pretkola kvalifikacija za UEFA Europa League i UEFA Champions League, postoji i mogućnost odigravanja kvalifikacijskih međunarodnih utakmica svih reprezentati vnih selekcija osim A reprezentacije, te prijateljske utakmice A reprezentacije.

U tom kontekstu, nakon posjete eksperta za infrastrukturu, stadione i bezbjednost ispred NS/FS BiH gosp. Nihada Hodžića, FK Željezničar je dana 24.05.2016. godine uputio zvaničan zahtjev NS/FS BiH da se kvalifikacijske utakmi ce U-21 reprezentacije BiH odigraju na Stadionu Grbavica u septembru mjesecu 2016. godine uz garanciju da će Klub ispuniti sve neophodne organizacijske uslove Saveza.

Rukovodstvo FK Željezničar će nakon završetka prve faze projekta izgradnje istočne tribine u septembru mjesecu 2016. godine, nastaviti s ulaganjem u infrastrukturu i unapređenje uslova za gledaoce na stadionu kako bi se u najkraćem mogućem roku stekli i uslovi za uvrštavanje Stadiona Grbavica u kategoriju 3, te kako bi u konačnici Grbavica postala dom A reprezentacije BiH. Projekti koji će se između ostalog realizovati su izgradnja južne tribine, postavka zatvorenog elektronskog sistema kontrole ulaznica na svim ulazima te ugradnja sistema video nadzora na stadionu.