BiH neće na Svjetsko prvenstvo


Večeras je u Skenderiji pred oko 3000 gledalaca odigrana druga utakmica baraža za Svjetsko rukometno prvenstvo 2017. godine u kojoj su Bosna i Hercegovina i Švedska remizirali 27-27.

Švedska je nastavila tamo gdje je stala u prethodnoj utakmici i izuzetno jakom i agresivnom odbranom uspijevala neutralisati napade bh reprezentacije, a istovremeno koristeći svaku svoju priliku za gol. Tako je nakon 5 minuta igre rezultat glasio 3-0 za goste.

Ubrzo nakon toga Bosna i Hercegovina  postiže svoj prvi gol, ali se rezultatski zaostatak nije smanjivao do 15. minute kada je domaća selekcija uspjela zaustaviti efikasnost Šveđana u napadu i sa -4 smanjiti na -1 (8-9), a onda u 18. minuti i izjednačiti na 9-9.

U 21. minuti Mirsad Terzić donosi svojoj  reprezentaciji prvo vodstvo na večerašnjoj utakmici (11-10). Ubrzo su Šveđani vratili stvari na svoje mjesto i serijom 3-0 poveli sa 13-11, a iako je BiH uspjela da istopi tu prednost i dvije minute prije kraja prvog dijela imala napad za vodstvo, Švedska je u finišu ponovo prelomila rezultat i sa prednošću od +2 (16-14) otišla na pauzu.

  Ono što je bilo dosta bolje u igri  bh selekcije u odnosu na utakmicu u Švedskoj prije 3 dana jeste širina u igri, odnosno činjenica da nisu zavisili samo od individualnog kvaliteta jednog igrača – Nikole Prcea koji je u prošloj utakmici praktično sam postizao golove i održavao ekipu u životu.

Drugo poluvrijeme je za razliku od prvog bolje otvorila BiH, prvenstveno zahvaljujući nekoliko odličnih intervencija Burića koji je prvih 6 minuta drugog poluvremena uspio sačuvati svoju mrežu, što su njegovi saigrači  iskoristili i serijom 3-0 uspjeli po drugi put povesti u večerašnjoj utakmici (17-16).

Ipak, Šveđani su veoma brzo ponovo konsolidovali svoje redove i za samo nekoliko minutadošli do vodstva, a onda i povećali prednost na plus 3 (18-21). Međutim, bh  momci se nisu predavali i na krilima Blaževića na golu i odliče igre u napadu uspjeli se rezultatski vratiti u meč i 15 minuta prije kraja povesti sa 22-21.

Devet minuta prije kraja bh reprezentacija prvi put odlazi na plus 2 i stiže do vodstva od 25-23, da bi Švedska ubrzo poravnala rezultat. Utakmica je tako završena rezultatom 27-27 i Bosna i Hercegovina se nije uspjela pobjedom oprostiti od Svjetskog prvenstva.