BH kadetkinje okončale nastup na Evropskom prvenstvu B divizije u Istanbulu na 8. mjestu

BH kadetkinje, FOTO: fibaBH kadetkinje, FOTO: fiba

Ženska kadetska (U-16) reprezentacija Bosne i Hercegovine završila je nastup na Evropskom prvenstvu B divizije u Istanbulu porazom od Portugala u meču za 7. mjesto rezultatom 40:71.

Naše djevojke su ovim porazom takmičenje okončale na 8. poziciji od ukupno 19 učesnica, što je i dalje vrijedan rezultat, imajući u vidu sve okolnosti koje su pratile bh. tim.

Najveći hendikep za Bosnu i Hercegovinu bio je izostanak Lamije Talić, najbolje igračice bh. tima u prva dva kola grupne faze. Ona je u utakmici drugog kola protiv Danske nezgodno doskočila i povrijedila zglob, zbog čega nije mogla igrati u odlučujućim mečevima nokaut faze, ali ni u trećem kolu grupne faze protiv Norveške. Upravo ta povreda je spriječila naše kadetkinje da se uključe u borbu za sami vrh, jer u prva dva kola, kada je ekipa bila kompletna, bh. tim je pokazao zrelu i kvalitetnu igru. Talić je tada dominirala i predvodila svoj tim do pobjeda nad Portugalom (58:52) i Danskom (71:66), što je Bosni i Hercegovini bilo ključno za osvajanje prvog mjesta u grupi C sa maksimalnim učinkom od tri pobjede.

Koliko je njeno odsustvo značilo, najbolje svjedoči i činjenica da je upravo protiv Portugala, kojeg smo u grupnoj fazi savladali sa Talić u sastavu, bh. tim u razigravanju za 7. mjesto doživio ubjedljiv poraz. U prvom meču sa Portugalom Lamija Talić je postigla čak 21 poen i bila ključna figura susreta.

U današnjem meču protiv Portugala najefikasnije u redovima Bosne i Hercegovine bile su Sarah Mešinović sa 8 poena i Lamija Bilić sa 7, dok je kod Portugala najbolja bila Matilde Lopes sa 16 poena.

Iako ostaje žal za propuštenom šansom da se sa kompletnim sastavom napravi još veći rezultat, naše kadetkinje su pokazale karakter, zajedništvo i talenat, te su i plasmanom među osam najboljih ekipa turnira potvrdile da bosanskohercegovačka košarka ima svijetlu budućnost.

Večeras u velikom finalu, sa početkom u 19:30 časova, sastaće se Litvanija i Bugarska, dok će za treće mjesto od 17:00 časova igrati Turska i Švajcarska.