Mekić lijepim golom presudio Zvijezdi 09

Željezničar je stigao do pete pobjede u ovoj sezoni Premijer lige BiH, ali se morao dobro namučiti da dođe do nje

Željezničar je večeras ugostio Zvijezdu 09 na Grbavici u posljednjem susretu današnjeg programa. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Meč je okončan rezultatom 1:0.

Nakon spektakularne pobjede u posljednjim minutama nad Širokim Brijegom, a potom teškog poraza u derbiju, Željezničar je večeras ugostio najslabiju ekipu Premijer lige BiH, Zvijezdu 09, koja je uoči večerašnjeg duela skupila svega četiri boda i na Grbavicu je doputovala kao apsolutni autsajder.

S druge strane, Željezničar je naprosto morao upisati puni plijen, a krenuo je dobro i stvorio je brzo nekoliko polušansi, prije nego je nakon desetak minuta poslije ubačaja iz kornera Amoah pogodio prečku. Tempo igre je potom malo opao, a gosti su imali velike probleme prilikom iznošenja lopte po zemlji iz zadnje linije iako su konstantno nastojali da to rade.

Period igre u kojem je Zvijezda bila ravnopravan protivnik Željezničaru gosti su uslovno rečeno krunisali pokušajem Godswilla Vadzea sa distance. Šutirao je vrlo precizno i snažno, ali golman Željezničara bio je na visini zadatka i zaustavio je njegov pokušaj.

Već u narednoj akciji, gosti prave užasnu grešku prilikom dodavanja u zadnjoj liniji, Krpić pogađa mrežu Zvijezde, ali pogodak je poništen jer se napadač Željezničara nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

Ipak, bio je to uvod u seriju šansi za domaćina, koji je mogao do kraja poluvremena do vodstva. Ipak, pogodak nisu uspjeli postići Drina, Štilić, Šehić i Krpić, pa je prvi dio okončan bez golova.

U drugom dijelu, slika je bila gotovo identična onoj iz prvog. Željezničar je bio opasniji, više je prijetio, a Zvijezda je ponovo pravila početničke greške i bila je potpuno bezopasna za gol domaćina. U 53. minuti, nakon ubačaja iz kornera amoah ostaje potpuno neometan pred golom gostiju i glavom šutira sa samo nekoliko metara. Ipak, evidentno je da je bio iznenađen što je lopta došla do njega i loše je reagovao, te je ostalo 0:0.

Ipak, Zvijezda nije izdržala još dugo. U 58. minuti Nedim Mekić otima jednu loptu, rolingom se namješta na udarac i uz pomoć jednog odbrambenog igrača gostiju sjajnim udarcem trese mrežu gostiju.

Ovaj gol je dodatno osokolio domaće igrače, koji su imali potpunu kontrolu meča u narednih petnaestak minuta, iz koje su stvorili nekoliko polušansi, ali opasnosti za gol Zvijezde i nije bilo previše. Gosti su se ipak uspjeli podići u završnici meča i imati terensku ravnotežu, čak u pojedinim momentima i inicijativu.

Zlatnu šansu za poravnanje imali su u 83. minuti, kada je Veličković bio u situaciji 1 na 1 sa golmanom Željezničara Muftićem, ali je šutirao loše i golman Plavih je odbranio njegov udarac, pa je Željezničar zadržao minimalno vodstvo. Domaći su odmah imali šansu da udvostruče prednost nakon brze kontre, ali Gasal je šutirao preko gola.

Do kraja utakmica nije bila Bog zna kako sadržajna i okončana je sa 1:0. Željezničar sada ima 15 bodova, a Zvijezda je ostala na posljednjem mjestu sa 4 boda.

FK Željezničar - FK Zvijezda 09 1:0 (0:0)
Stadion: Grbavica, Sarajevo