Zaslužena pobjeda u novoj drami: Slavija bolja od Orlovika

Foto/ Ana Ignjatović

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva su u izuzetno zanimljivoj i vrlo napetoj utakmici u okviru 5. kola Lige za opstanak savladali Orlovik iz Žepča 86:80 i tako mini seriju domaćih utakmica započeli na izvanredan način.

Jako lijepa energija je to bila Slavije u uvodnim minutama utakmice. Iako su napravili nekoliko grešaka, na leđima Henrija Tenkslija i uz korektnu odbranu Sokolovi uspjevaju da naprave +6, 16:10, i tjeraju goste na prvi timeout na utakmici. Imala je Slavija manjih problema u komunikaciji u odbrani na početku i propusta koji su rezultovali laganim poenima iz reketa Orlovika, ali je dobra i raznovrsna igra u napadu "maskirala" te nedostatke u pogledu rezultata. Igrala je Slavija sigurno i u nastavku četvrtine, držala prednost na svojoj strani, a vidjevši da ipak "škripi" u unutrašnjoj igri odakle Orlovik dolazi do prilično lakih poena Srđan Stanić zove timeout pri 22:16 za svoju ekipu. Uspjela je Slavija iz njega da poveća prednost za još dva poena, 24:16 i na prvu obaveznu pauzu ode sa +8, 24:16. Najveći problem Sokolovima su zapravo u ovoj dionici pravila slobodna bacanja, promašili su čak pet od deset pokušaja, a sve ostalo bilo je prilično kvalitetno od domaćeg tima..

Nekoliko slabijih napada na startu 2/4, samo dva poena postignuta za četiri minute igre,  te uz dobru sekvencu gostiju vraćaju Orlovika na samo -3, 26:23, prije nego je Tenksli pogodio uz dodatno bacanje za odbijanje naleta gostiju. Dolaze potom i poeni kapitena Darka Damjanovića, koji se vratio poslije dvije propuštene utakmice, a onda iz kontre poentira još jednom Tenksli za +10, 33:23, pa Senad Preldžić zove još jedan timeout.  Daje on rezultata, Slavija upada ponovo u jednu mini organizacionu krizu što Orlovik koristi i sa dvije vezane trojke Matije Radovića dolazi na -3, 38:35. Završnica ipak ponovo pripada Slaviji, koja na 17 sekundi do kraja poluvremena ima loptu i Stanić uzima svoj drugi timeout na utakmici. Lijepo je Slavija izgradila akciju, Aleksandar Ilić dočekao loptu van linije 6.75 poena i pogodio svoju drugu trojku u ovoj četvrtini za +8 na poluvremenu, 44:36.

Emir Preldžić se razigrao u trećoj dionici, Orlovik je pronašao šut za tri poena, pogodili su četiri i došli ponovo na samo -2, 56:54. Slavija je poene pronalazila uglavnom iz unutrašnje igre, uz poludistancu Ilića i Tenkslija. Nakon dvije i po minute bez poena domaćeg tima, mada je odbrana izgledala prilično dobro, Dušan Elez prekida tišinu, veže pet poena i odbija nalet Orlovika i Slaviju vraća na +7, 61:54, pa Senad Preldžić zove timeout na 73 sekunde do kraja četvrtine. Emir Preldžić sa pet vezanih poena vraža svoju ekipu na dva razlike, 61:59, a četvrtinu završava poenima Henri Tenksli i Slavija pred odlučujućih 10 minuta nosi +5, 63.58.

Kvalitetno otvara Slaviju i 4/4, David Maran je vezao sedam poena, uz njega i Henri Tenksli trojku i Slavija ide na +10, 75:65, što tjera Senada Preldžića na novi timeout. Iz njega Orlovik izlazi kao preporođen, pogađaju tri vezane trojke, jednu Ramo Rizvić, dvije Abdul-Hakim Delić i Orlovik prelazi u vodstvo 78:77. Darko Damjanović je polovičan sa penala za izjendačenje, a onda poslije dobre odbrane Tenkslija, pa promašene trojke Ilića, Srđan Jovanović hvata ofanzivni skok i biva fauliran za dva penala. Pogodio je oba i Slavija na 100 sekundi do kraja ponovo ima +2, 80:78. Odigrao je David Maran izuzetnu odbranu na Danku Cvitanoviću, a u napadu Darko Damjanović pogađa i Slavija opet koliko-toliko lakše diše sa +4, 82:78. Uslijedili su penali na obje strane i mirna ruka Danka Cvitanovića i Darka Damjanovića, pa se u posljednju minutu ušlo sa +4. Abdul-Hakim Delić je digao na 40 sekundi do kraja novu trojku, nije pogodio, a Aleksandar Ilić biva fauliran u otvaranju kontre, te Slavija ima još dva penala sa kojima se praktično i završava posao na ovoj utakmici. Do kraja utakmice Orlovik ima dva šuta za tri poena koja ne pogađaju, tako da Slavija slavi prvu pobjedu u zvaničnim utakmicama protiv Orlovika iz trećeg pokušaja.

Sokolovi dolaze do velike pobjede protiv Orlovika u borbi za opstanak i sada ponovo imaju jednu pobjedu više, uz još dvije vezane domaće utakmice, protiv Proma i baš Prijedor-Spartaka. koje mogu u velikoj mjeri odrediti ovu sezonu.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je Henri Tenksli sa 27 poena, dok je Aleksandar Ilić ubacio 16. Kod Orlovika, Matija Radović je ubacio 16, poena, a Emir Preldžić je flertovao sa triple-double učinkom, 15 poena, devet skokova i osam asistencija.

OKK SLAVIJA - KK ORLOVIK 86:80 (24:16, 20:20, 19:22, 23:22)