Slavija izvukla -19 i dobila utakmicu: Vrela ruka Lazara Trunića na debiju

Košarkaši Slavije su u nevjerovatnoj utakmici savladali Promo u 7. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine 84:83 poslije produžetka. Slavija je imala i -19 u 3/4, ali se čudesno vratila i dobila ovu utakmicu.

Nije se Slavija najbolje uvela u meč. Saigrači nisu ispratili na pravi način energiju koju je davao Henri Tenksli na startu utakmice. Škripalo je u defanzivnom skoku, Promo je u prvoj četvrtini napravio čak sedam ofanzivnih skokova, a uz to izvrsno je ekipa Slobodana Ninića i gađala, ubacila pet trojki iz devet pokušaja i neminovno je bilo da prednost raste, pa i do maksimalnih +15 koliko je bilo na prvoj obaveznoj pauzi, 28:13.

Zaigrao je za Slaviju u ovom meču i Lazar Trunić koji se tokom sedmice priključio Sokolovima, a uspješno mu je pred utakmicu završena papirologija, tako da je i njega koristio odmah Aleksandar Vržina, ali vidjelo se da mu fali treninga sa ekipom, no svejedno najzaslužniji je za trijumf svoga tima.

U 2/4 Slavija uspjeva da zatvori određene puteve prema svome košu, ali i dalje im je problem pravio defanzivni skok, dodali su gosti još sedam u drugoj četvrtini i jasno je zašto su i održavali samu razliku, iako ih trojka nije služila kao na početku utakmice. Popeli su se košarkaši Proma i na +17, 39:22, ali je Slavija opet na energiji Henrija Tenkslija koji zakucava preko igrača vezala na to još pet poena i serijom 7:0 da spusti na -9, 42:33.  Imali su priliku i da to ide i niže, nisu uspjeli, pa Promo na odmor nosi pristojnih +10, 44:34.  Značajna stvar za Promo bila je i racionalna igra u napadu, timska igra, ali i samo četiri izgubljene lopte, što je nasuprot deset domaćeg tima, uz sve pomenute stvari bilo i ono što je pravilo ovu razliku.

Iako je početak treće dionice davao možda naznaku da bi Slavija mogla da se vrati, dobra sekvenca Baha na obje strane terena, bilo je to kratkog daha. Slavija nije imala gotovo nikakvu energiju, što je najzabrinjavajuće od svega, nije se osjetila glad za pobjedom, za razliku od gostiju iz Donjeg Vakufa koji su znali po šta su došli i kako to da ostvare. Odbrana Slavije nije postojala još jednu utakmicu, tek bi na momente to djelovala kao košarka dostojna ovog ranga takmičenja, pa Promo ima i +19 poslije lakih poena Nikole Petojevića, 65:54, da bi na pauzu pred posljednju dionicu ponijeli +17, 67:50.

Ni četvrta četvrtina nije donijela ništa bolju sliku u prvih pet minuta, pa Promo ima sigurnih +14 na pet i po minuta do kraja, 72:58, a na dvije i po minute do kraja nakon lakih poena Vasilija Kovačevića imaju +10, 74:64.

Diante Bah pogađa trojku iz kornera, uzvraća mu odmah Zoi Kit i na 1.50 do kraja Promo i dalje čuva +10, 77:67.  I onda se događa nešto što su rijetki očekivali u dvorani. Dvije vezane trojke fenomenalnog Lazara Trunića, koji se zapalio, plus zakucavanje Henrija Tenkslija i kao dlanom o dlan Slavija dolazi na samo -2, 77:75 na 44 sekunde do kraja. Uspjeli su da odbrane domaći i sljedeći napad i imali su 16 sekundi za napad. Zvao je Aleksandar Vržina tajmaut, Lazar Trunić je uzeo loptu, krenuo na prodor, nije pogodio, ali je Darko Damjanović uhvatio ofanzivni skok u pravi trenutak i izjednačio 2.8 sekundi do kraja na 77:77. Promo je imao kratki napad za pobjedu, nisu pogodili i otišlo se u produžetak.

Aleksandar Ilić otvara trojkom produžetak, ali Vasilevski i Alkić polovičnim učinkom sa bacanja i još četiri vezana poena Dine Alkića okreću na 83:80. Aleksandar Ilić je pronašao poene da prekine seriju Proma, a onda i Lazar Trunić veže još dva bacanja za 84:83 na 1.45 do kraja. I to su bili posljednji poeni na utakmici. Nijedni ni drugi nisu uspjeli više da probace loptu kroz obruč, Promo je imao na 16 sekundi do kraja napad za pobjedu, ali je Diante Bah u posljednji trenutak blokirao sa leđa Zoija Kita i Slavija dobija utakmicu.

Lazar Trunić je na svom debiju ubacio 24 poena, 6/10 za tri poena, dok su Henri Tenksli i Diante Bah flertovali sa dabl-dabl učinkom, obojica sa po 13 poena i 9 skokova. Kod gostiju, izvrsna partija Dine Akića, 24 poena i 16 skokova, a dabl-dabl je upisao i Zoi Kit 12 poena i 10 skokova.

SLAVIJA – PROMO 84:83 (13:28, 21:16, 16:23, 27:10, 7:6)