Rukometni klub Borac i Ženski rukometni klub Borac, dva najznačajnija rukometna kolektiva u Banjaluci, suočavaju se s ozbiljnom finansijskom krizom koja ugrožava njihov dalji rad. Na vanrednoj konferenciji za novinare održanoj u petak, čelnici klubova i Rukometnog saveza Republike Srpske upozorili su da će oba kluba biti primorana na gašenje ukoliko ne dobiju adekvatnu i kontinuiranu podršku od republičkih i gradskih vlasti.
Borac je, uprkos finansijskim problemima, ostvario značajne sportske rezultate. Muški tim je sa predzadnje pozicije stigao nadomak plasmana u evropska takmičenja, izborio polufinale Kupa BiH, dok su omladinske selekcije postale prvaci BiH. Ženski rukometni klub Borac također je imao odlične rezultate – osvojio je Kup Republike Srpske i plasirao se u polufinale Kupa BiH, ali igračice već tri mjeseca nisu primile platu.
Ipak, finansijska situacija je toliko alarmantna da je RK Borac bio primoran da odustane od nastupa na završnom turniru Kupa BiH, dok se pitanje opstanka oba kluba nameće kao hitan problem koji zahtijeva institucionalnu reakciju.
Predsjednik RK Borac, Darko Savić, otvoreno je govorio o težini situacije, naglašavajući da klub ne može opstati na trenutnom modelu finansiranja.
"Borac nije samo prva ekipa, ovo je institucija koja okuplja brojne omladinske selekcije, trenere i talentovane rukometaše. Prodavao sam ličnu imovinu da bismo opstali – prodao sam stan u Istočnom Sarajevu, uložio 160.000 KM vlastitog novca, ali to nije dugoročno rješenje. Ako ne dobijemo podršku, klubovi će se ugasiti," izjavio je Savić.
On je dodao da igrači nemaju ni osnovne uslove za život. "Dvojica Crnogoraca iz naše ekipe nemaju novca da se vrate kući, nemaju šta da jedu. Mi im ne možemo pomoći jer jednostavno nemamo novac da ih isplatimo. Odluku da ne idemo na Kup BiH donijeli smo zajednički, igrači i Upravni odbor."
Predsjednik Rukometnog saveza Republike Srpske, Marinko Umičević, istakao je da Borac ima daleko manji budžet od ostalih klubova u BiH, što ga dovodi u neravnopravan položaj.
"Prosječan budžet rukometnog kluba u BiH iznosi između 700.000 i 800.000 KM, dok Borac raspolaže sa svega 110.000 KM koje dobija od Grada, plus 200.000 KM koje sami obezbjeđujemo. Dužni smo 30.000 KM za hranu, 40.000 KM za prevoz – ne znam kako dalje," rekao je Umičević.
On je naglasio da problem nije samo u RK Borac, već i u drugim rukometnim klubovima Republike Srpske poput Leotara i Sloge, koji se također suočavaju s finansijskim poteškoćama. "Ministarstvo sporta faktički ne funkcioniše, nema sistemske podrške rukometu. Potrebna je hitna reakcija."
Predsjednica ŽRK Borac, Nada Tešanović, poručila je da je situacija u njenom klubu najteža ikada.
"Već 20 godina radim u klubu i nikada nije bilo lako, ali sada je najgore. Ukoliko se ne obezbijedi stalna podrška, moraćemo zaključati prostorije i vratiti ključeve," upozorila je Tešanovićeva.