Bod vredan opstanka i budućnosti Slavije

Sutjeska - Slavija 2:2

Prošla je Slavija u Foči golgotu i stigla do zlata vrednog boda. Sada je sebi apsolutno otvorila vrata opstanka u Prvoj ligi Republike Srpske. Dolazi joj u goste već odavno otpisana Sloboda iz Mrkonjić Grada. Svaka pobeda tim Milana Gutovića ostavlja u fudbalskoj eliti Republike Srpske.

A nije sve tako izgledalo lepo, polovinom drugog poluvremena u Foči, u meču sa Sutjeskom. Domaći su imali dva gola plus. Vodili su sa 2:0 i bili blizu pobede. Tražila je Sutjeska svoju računicu u borbi za opstanak. Da li bi im 39. Bodova koliko su optimalno mogli da osvije bilo dovoljno za neki pas, neće se nikada saznati, jer je tim iz Istočnog Sarajeva napravio pravi rezultatski podvig. Vratili su se od 2:0 do 2:2 i sebi prokrčili put opstanka.

-Sutjeska je samo jedna od utakmica koje nas ostavljaju u Prvoj ligi. Sledi nam najvažnija i najtaže u ovoj sezoni. Tim slobode nije ni malo naivan. Uzeli su bod drini u zvorniku, bili su blizu i nama da pomrse račune u prvom okršaju, onom u petom kolu. Dakle, najozbiljnije ćemo se spremiti za njih i tražiti ta tri boda. Sve je u našim rukama i čeka me težak posao sa igračima narednih dana. Moramo ostati fokusirani i odgovorni do zadnjeg sudijskog zvižduka. Nema opuštanja jer drugi vrebaju naš eventualni kiks i grešku, kaže trener Milna Gutović.

Nema u fudbalu Republike srpske tajni koje se ne otkriju. Tako je i sa premiranjem igrača slobode od pojedinih klubova. Od početka lige za opstanak one ekipe koje nemaju finansijskih poteškoća, a ima i takvih, su pokušali premijama da dodatno motivišu neke klubove. Nije zabranjeno naravno ,a o moralnim normama ne treba raspravljati. Morala odavno nema na ovim prostorima, ali vratićemo se mi meču Slavije sa Sutjeskom.

Prvi hladan tuš za goste stiga je nakon starta Bojana Regoje nad Okukom. Penal, čist kao suza. Siguran sa bele tačke bio je Ognjen Pljevaljčić. Sve se to desilo u 35.minuti susreta. Sutjeska je povela sa 1.0,a do drugog gla su došli u 55 minuti. Više od 30 sekundi su bili pred golom i poušali da ga postignu. Prvo je jedan igrač pogodio stativu, pa se lopta odbila ka drugom napadču Sutjeske. Golman Butorović je odbranio njegov šut, a lopta dolazi do  defanzivca Slavije  Kentara. On je izbio loptu, ali je opte prihvataju Fočaci i konačno Sekulović pogađa mrežu. Mnogi su pomslili da je sve završeno, ali ne i gosti. Preko Bojanića i Kokota su pogodili. Bilo je to u 62. i 67. Minuti. Do kraja susreta su pametnom igrom sačuvali svoj gol.

-Ono što me raduje je činjenica da nismo gubili veru u povoljna rezultat. Kod 2:0 za sutjesku video sam želju fudbalera da se nadmeću, bore za klupske boje. To nam se i isplatilo. Posebno želim da istaknem našeg Zorana Kokota. On se oprostio pre dva kola od aktivnog igranja, ali je morao na teren zbog specifične situacije. Odigrao je u Foči maestralno. Uradio je sve što je trebao. Pogodio, čuvao loptu, proigravao, rekao nam je Milan Gutović.

Atmosfera u taboru Slavije je nakon susreta u Foči još bolja. Igrači, stručni štab i svi u klubu su svesni da ih čeka paklenih 90 minuta. Kompletna budućnost kluba i fudbala u Istočnom Sarajevu će stati u ta dva poluvremena. Nije na odmet reći da Slavija u okršaju sa  Mrkonjićanima igra i za fudbal na istoku Republike Srpske. Moglo bi se desiti, u slučaju neuspeha Slavija da Prvu ligi igraju timovi sa zapada Republike srpske, i da od Bijeljine do Trebinja ne bude klubova sa tih prostora. Sutjeska je ispala, Drina je pa gotovo drugoligaš. Ostala je Slavija kao poslednji Mohikanac.

Sloboda : Sutjeska
Omarska : Željezničar
Famos : Radnik
BSK : Ljubić
Laktaši : Velež
Leotar : Romanija
Drina : Rudar Prijedor
Borac : Slavija