Napadači pucali ćorcima

Fudbaleri Tuzla Sitija i Veleža odmjerili su danas snage u prilično dosadnoj utakmici 21. kola Premijer lige BiH, a rezultat je na kraju glasio 0:0.

Dvije ekipe u meč su ušle u dosta drugačijim raspoloženjima, domaćin je u prošlom kolu rezultatom 6:2 poražen od Sarajeva, dok je Velež proljeće otvorio onako kako je i zatvorio jesen, uvjerljivom pobjedom.

Nije teren bio saveznik nijednoj ekipi, a iako su i jedni i drugi nastojali graditi igru iz pozicionih napada, ipak im je prvenstvena zamisao bila minimiziranje vlastitih grešaka, te korištenje protivničkih. I jedna i druga ekipa su poznate po vrlo kvalitetnoj tranziciji, a i u ovoj utakmici su pokazali koliko su u tom segmentu igre kvalitetni.

Prvu ozbiljniju priliku fudbaleri Veleža imali su u 35. minuti. Nakon izrađene akcije, udarac Omara Pršeša sa desne strane je blokiran. Lopta se odbija do Vehabovića, a njegov šut nije bio dovoljno snažan i precizan da prevari Fejzića, već je išao po sredini gola, što je golman Tuzlaka bez problema osujetio.

Na drugoj strani, Velež je domaći tim limitirao na jedan pokušaj Voje Ubiparipa sve do samog finiša poluvremena, kada Dženis Beganović sjajnom loptom pronalazi Filipa Arežinu. Ovaj je imao lak posao pred sobom, bio je sam pred Bobićem i trebao ga je samo savladati, no golman Veleža je zabilježio vrhunsku intervenciju i promjene rezultata nije bilo.

Igra se blago rasplamsala u ranoj fazi drugog dijela, a oba tima su barem nakratko zaigrala nešto agresivnije. Domaći su organizovali vrlo kvalitetan napad u kojem je izostala realizacija u 50. minuti, ali samo minutu kasnije iz sjajnog kontranapada Velež prijeti vrlo ozbiljno. Mehmed Ćosić je uspio pronaći prostor za udarac i šutirati vrlo snažno, ali lopta je otišla malo pored gola domaćeg tima.

U 65. minuti, dva tima u istom napadu bilježe dvije velike šanse. Kontranapad Veleža završen je duelom između Brandaa i Morrisa u kaznenom prostoru Tuzla Sitija, a Haris Kaljanac je okarakterisao da faula nije bilo. Na drugoj strani Adnan Bobić apsolutno nepotrebno izlazi sa svog gola, ispucava loptu do Ubiparipa, ali Manev na liniji uspijeva stići loptu i izbaciti je nakon udarca Ubiparipa. Potom su i Tuzlaci tražili kazneni udarac nakon jednog duela u kaznenom prostoru gostiju, ali Kaljanac nije bio zainteresovan ni za njihovo mišljenje.

Već u narednom napadu, domaći su ponovo zaprijetili, ali udarac Beganovića uspješno je zaustavio Bobić. Potom se igra značajno smirila, sve do 75. minute, kada je Velež odigrao još jedan kontranapad, ali u njegovoj završnici Vehabović je loše šutirao.

U 81. minuti, Brandao loše prima loptu nakon dodavanja Vehabovića u kaznenom prostoru Tuzla Sitija  i još jedna šansa za goste propada. No, već u 82. minuti Adnan Bobić pravi bespotreban penal. Istrčava sa svog gola i ruši Arežinu, koji uzima loptu i pogađa prečku.

Lopta danas nije htjela ni u jedan ni u drugi gol, a Velež je u 87. minuti promašio još jednu sjajnu šansu. Mehmed Ćosić je šutirao preko gola poslije sjajno odigranog kontranapada.

Do kraja meča, promjena nije bilo, pa Tuzla Siti sada ima 35 bodova, a Velež 29.

FK Tuzla Siti - FK Velež 0:0
Stadion: Gradski stadion Tušanj, Tuzla