Debakl Slavije: Spars sa šest igrača upisao ubjedljivu pobjedu

Košarkaši Sparsa savladali su u 6. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine Slaviju u Sarajevu 105:90 i stigli do četvrte pobjede u sezoni.

Spars je Slaviju dočekao sa većim problemima, a Srđan Stanić je na raspolaganju imao tek šest zdravih košarkaša, dok su Bukva, Smiljanić i Mulić samo davali podršku sa klupe i nije bilo ni planirano da uđu zbog povreda. Ipak, i tih šest bilo je dovoljno Srđanu Staniću da presluša svoj nekadašnji klub i ekipu koju je sa manjim izmjenama on vodio uspješno prošle sezone.

Slavijino prvo poluvrijeme utakmice na Grbavici ući će u konkurenciju za najsramnije odigrano poluvrijeme u košarkaškom prvenstvu Bosne i Hercegovine u dugom nizu sezona. Sramotan je bio odnos košarkaša prema igri, u odbrani nisu odbranili ništa, a ni u napadu nije bilo mnogo bolje. Spars je sa šest igrača u igri izgledao mnogo energičnije, konkretnije, i na kraju krajeva počastili su se sa većim brojem otvorenih šuteva koje im je Slavija svojom groznom odbranom ostavljala. Nije ni čudno onda što su vrlo brzo otišli na dvocifrenu prednost, nakon trinaest i po minuta već isporučili 50 poena Sokolovima i na odmor ponijeli +22, 66:44.

Treća četvrtina donijela je nešto energičniju Slaviju, sa dosta presinga na već prilično istrošenu šestorku Sparsa, ali gotovo da se nisu pomjerili sa mrtve tačke. Ogroman broj promašenih zicera, previše privatne košarke i odsustvo bilo kakve timske košarške i želje da se napravi nešto korisno za ekipu u ovom susretu. Tako bi i one šuplje minute koje je domaća ekipa imala usljed premora Slavija bacala u nepovrat soliranjem, pa umjesto da u 4/4 uđu sa kakvom-takvom šansom za povratak uspjeli su da zaostatak smanje samo za dva poena i u 4/4 se ulazi sa prednosti Sparsa od +20, 87:67.

U 4/4 nastavilo se isto, Slavija opet promašuje veliki broj zicera, a Spars iako vidno umoran lagano privodi utakmicu kraju za ubjedljivu pobjedu, potpuno zasluženu. Slaviji, sa druge strane, ostaje dobro da vidi kako dalje. Poraz od 15 razlike na prvu i ne zvuči mnogo, štaviše mnogo bolje su prošli nego su zaslužili, ali odnos igrača prema igri zaista treba da zabrine sve.

Najefikasniji u ekipi Sparsa bio je Nemanja Knežević sa 23 poena, uz 10 skokova, dok je jedan manje ubacio Markis Mur. Kod Slavije, Henri Tenksli i Darko Damjanović su ubacili po 22 poena.

SPARS - SLAVIJA 105:90 (39:22, 27:22, 21:23, 18:23)