Palestinsko-izraelski sukob u Vrapčićima kod Mostara

Detalj sa mostarskog derbija

Bio je derbi, gradski, mostarski, u mostarskom prigradskom naselju Vrapčići… Velež je sa 3:0 deklasirao aktuelnog šampiona Zrinjski (na stadionu Pod Bijelim brijegom je od 1996. domaćin Zrinjski, a nekada je bio kuća Veleža) zahvaljujući Gruzijcu Đorđiju Guliašviliju, dvostrukom strijelcu (jedan pogodak, vodeći, postigao Nermin Haskić).

Meč je tri puta prekidan:
1. put u 32. minutu kada su “Ultrasi”, navijači Zrinjskog bacalji baklje, sukobili se sa redarima i policijom i htjeli da upadnu u teren. Sudija Irfan Peljto iz Sarajeva je povukao igrače sa terena, sve je trajalo 22 minuta.

2. put u 36. minutu, poslije nastavka, kada su “navijači” Veleža postavili transparent na kojem su bila nacrtana četiri simbola – kukasti krst (svastika), slovo U, Davidova zvijezda i muški polni organ između kojih je povučen znak jednakosti! Prekid je trajao oko pet minuta, transparent je uklonjen, ali identičan, minijaturniji je ostao tamo negdje kod golmana Zrinjskog Marića…

3. put u 70. minutu, “Red armi” je napravio vatromet unutar stadiona koji je trajao više od četiri minuta, letjele su pirotehničke iskre i po terenu, jedna “raketa” je prošla i u blizini gostujućeg fudbalera Tomislava Kiša, koji je na svu sreću, ostao nepovrijeđen.

Repertoar “Ubij, ubij Turčina” i “Ubij, ubij ustaše” je svakodnevica, ali palestinsko-izraelski rat iznenadio je, pomalo, sve u BiH, pogotovo drugi entitet… “Kosovo” je valjda pomoglo, ili odmoglo, pobjedom protiv Izraela, reprezentaciji BiH koja ikad nije igrala ni u Vrapčićima, a pogotovo ne “Pod Bijelim brijegom...”