Rusi ugasili bh snove

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine vjerovatno neće igrati na Eurobasketu iduće godine, pošto je večeras poražena u tuzlanskoj dvorani Mejdan od selekcije Rusije. Rusi su domaći tim savladali rezultatom 78-67, a utakmicu je obilježilo nevjerovatno tjeranje samovolje pojedinih igrača nauštrb igre za ekipu. Od početka susreta, bilo je jasno da će susret donijeti dosta nervoze, a frenetična publika u dvorani Mejdan je atmosferu dovodila do usijanja. Oba tima su imala problem na samom početku susreta i promašila su nekoliko otvorenih šuteva, a Jusuf Nurkić je blokadom nad Timofeyom Mozgovom podigao publiku na noge i dao bh timu snagu da zaigra agresivno na samom početku susreta. Poveli ssu domaći  sa 5-0, a onda  održavali vodstvo i vodili sa 8-6, 13-10 te 13-12. Igrali su ipak  loše i nepovezano, ali Rusi nisu pogađali gotovo ništa, što  je bh  držalo u igri. Tada su  ušli i  u odličnu seriju i do kraja četvrtine Rusi nisu postigli nijedan poen. Bh tim je došao do kraja četvrtine do prednosti od 22-12, pa je djelovalo da Rusi ne mogu napraviti probleme. Početak druge četvrtine je bio još bolji i tada su  nastavili podizati svoju prednost, iako u suštini nisu  igrali toliko kvalitetno. Mirza Teletović je forsirao šut i često igrao na svoju ruku i kad je selektor Damir Mulaomerović tražio drugačije, ali to je funkcionisalo tokom dobrog dijela druge četvrtine, gdje su bh igrači  stigli do 16 poena prednosti. Rezultat je bio 34-18. Baš kao što se i ranije dešavalo, Rusima su dopustili da  se za kratko vrijeme približe. Uz mnoštvo nepotrebnih ispucavanja lopte i udaraca sa 10 metara, ni u odbrani stvari nisu funkcionirale kako treba, a Rusi su prečesto ostajali u otvorenim pozicijama za šuteve za 3 poena. Do poluvremena, zaostatak su spustili na 39-31. Stvari su tada bile dobre, a svježe su u sjećanju ipak bile prokockane velike prednosti iz duela protiv Rusije i protiv Švedske. Nadali su se u bh taboru  se da se neće ponoviti takva treća četvrtina, ali ponavljalo se upravo to od samog početka drugog poluvremena. Nisu bili ni svjesni šta se dešavalo, a već su gubili rezultatom 50-45. Tada je Teletović pogodio sjajan šut za tri poena i vratio n na 2 poena zaostatka. Radost nije dugo potrajala i Rusi su brzo otišli na 7 koševa razlike. Domaći  tim se malo pribrao što je bilo pravo čudo s obzirom na to kako su izgledali i na pauzu poslije treće četvrtine su otišli pri rezultatu 55-51. Činilo se da je sve izgubljeno već na početku posljednje četvrtine kada su Rusi pogodili za tri poena, ali nekako su se vratili na zaostatak od četiri razlike i imali priliku da se vrate  na dva poena zaostatka. Nurkić je promašio, a Rusi na drugoj strani postigli brze poene. Potom su nastavili podizati svoju prednost i 4 minute do kraja susreta stigli do vodstva od 69-62. Meč je okončan rezultatom 78-67 za Rusiju, a bh igrači  su se  sukobili na kraju utakmice, što dovoljno govori o tome ko je htio igrati za sebe, a ko za tim. Mirza Teletović je ubacio 23 poena uz šut iz igre 7/21. Jusuf Nurkić je ubacio 18 poena, dok je za goste Timofey Mozgov ubacio 17 poena.