Leh slavio na Koševu

Nekoliko iznenađenja dogodilo se u prvim mečevima druge runde kvalifikacija za plasman u Ligu šampiona Bio je HJK Helsinki na ivici poraza u Rigi protiv Ventspilsa, ali je na kraju zabeležio ubedljiv trijumf i sada je vrlo blizu plasmana u treće kolo kvalifikacija za eminentno evropsko klupsko takmičenje.

Letonci su igrali dobro u većem delu susreta, bili su ravnopravni, čak su i poveli u 63. minutu golom Jemelinsa. Ali, u poslednjih 15 minuta Finci su načinili veliki preokret. Najpre su u 75. minutu izjednačili sa bele tačke, precizan je bio Zeneli, potom ih je u 86. do prednosti doveo Dževel, a konačan trijumf potvrdio je u drugom minutu nadoknade Tanaka. Najveće iznenađenje priredio je Milsami, koji je u Razgradu savladao Ludogorec, pa je bugarski tim na pragu eliminacije već na startu. Pobednički pogodak za goste postigao je Antonjuk u 41. minutu. Makabi je na Malti poražen od Hibernijansa posle preokreta. Tim iz Tel Aviva došao je u vođstvo golom Igeborda u 22. minutu, ali su Brazilci u završnici susreta doneli trijumf Maltežanima. APOEL je razočarao svoje navijače, odigravši samo 0:0 u Nikoziji protiv Vardara. Mitjiland je za rivala imao nejaki Linkoln iz Gibraltara, ali su postigli samo jedan pogodak, on je bio delo Rasmunsena još u 33. minutu. Molde je rešio sve dileme petardom protiv Pjunika na domaćem terenu, dok veliku prednost ima i Skenderbeu, koji je u Albaniji bio bolji od Krusejdersa – 4:1. Maribor je ostvario minimalan trijumf protiv kazahstanske Astane, a trijumf Slovencima doneo je Šuler golom u ranoj fazi meča, u petom minutu. Steaua nije imala sreće u žrebu, izvukla je prvaka Slovačke Trenčin, ali izgleda da to nekadašnjem prvaku Evrope neće biti veliki problem, s obzirom da su u gostima slavili sa 2:0. Mnogo bure se diglo pre meča u Sarajevu zbog obračuna navijača, ali na terenu nije bilo mnogo dileme. Poljski tim je pokazao da je mnogo kvalitetniji, slavio je sa dva gola razlike.
Semafor prvih mečeva drugog kola kvalifikacija za plasman u LŠ:
Ventspils (Letonija) – Helsinki (Finska) 1:3 (Jemelins 63 – Zeneli 75. jedanaesterac, Dževel 86, Tanaka 90+2)
APOEL (Kipar) – Vardar (Makedonija) 0:0
Midtjiland (Danska) – Linkoln (Gibraltar) 1:0 (Rasmunsen 33)
Ludogorec (Bugarska) – Milsami (Moldavija) 0:1 (Antonjuk 41)
Hibernijans (Malta) – Makabi Tel Aviv (Izrael) 2:1 (Žoržinjo 74, Lima 85 –Igebord 22)
Skenderbeu (Albanija) – Krusejders (S. Irska) 4:1 (Nimaga 15, Salihi 34, 83, Beriša 76 – Ovens 48)
Molde (Norveška) – Pjunik (Jermenija) 5:0 (Eljunusi 33, 44, Kamara 84, 90+2, Mostrom 90+5)
TNS (Vels) – Videoton (Mađarska) 0:1 (Đurško 77)
Trenčin (Slovačka) – Steaua (Rumunija) 0:2 (Stanku 63, Hamrun 70)
Maribor (Slovenija) – Astana (Kazahstan) 1:0 (Šuler 5)
Partizan (Srbija) – Dila Gori (Gruzija) 1:0 (Babović 84)
Sarajevo (BiH) – Leh (Poljska) 0:2 (Hamalainen 40, Tomala 62)