Sarajevo iskoristilo poklone Krupe i Matea Muse i stiglo do pobjede

Fudbaleri Sarajeva su u prvom kolu Premijer lige BiH savaldali u Krupi na Vrbasu domaću Krupu sa 2:0. Iako su dominirali kroz čitav meč, do pobede su došli autogolom Nikole Mandića, kao i poklon penalom sudije Matea Muse kojeg je u gol pretvorio Benjamin Tatar.

Prvo poluvreme nije donelo mnogo toga zanimljivog na terenu u Krupi na Vrbasu. Krupa već u prvom napadu kreće ka golu Sarajeva, ali se lopta od Besima Šerbečića odbija u korner. Ipak, to će biti i sve što je domaaća ekipa konkretno uradila u prvom poluvremenu. Sarajevo je nakon toga preuzelo kontrolu utakmice, preuzelo loptu u svoj posed, međutim ni aktuelni prvak Bosne i Hercegovine nije uspeo previše da pripreti golu Vasilija Kolaka. Sve što su mogli bili su šutevi sa dvadeset i više metara od gola domaćeg tima. Dupli blok kojeg je postavio pred svojim golom strateg domaćih, Zoran Marić, funkcionisao je gotovo besprekorno, pa je ekipa u plavim dresovima uspešno odolevala svim napadima Bordo kluba. Dve najbolje prilike, ekipa Vinka Marinovića napravila je sredinom prvog poluvremena. Prvo je iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara pretio Haris Handžić, Vasilije Kolak je kratko odbio loptu, a Igor Makitan je otklonio opasnost. Minutu kasnije, probao je svoj šut i Andrej Đokanović, no Vaslije Kolak brani njegov udarac sa dvadesetak metara.

Samo što je počelo drugo poluvreme Sarajevo je stiglo do vodstva. Benjamin Tatar je ubacio sa desne strane, a u duelu Krste Velkoskog i Nikole Mandića, lopta pogađa u leđa golmana Krupe, dobija čudan efej i završava iza leđa Vasilija Kolaka. Tek što se krenulo sa centra, gosti su uzeli ponovo loptu i stvorili fantastičnu priliku, ali su zakomplikovali u finišu akcije, pa šut Jukića blokira Karišik, da bi potom Vasilije Kolak uspeo posle gužve da ukroti loptu.

Krupa je u tim trenucima bila poprilično uzdrmana i činilo se da bi Sarajevo moglo još više da preti golu Kolaka, no to se nije dogodilo. Igra se nakon toga ponovo smirila, pa nismo videli previše konkretnog sve do 69. minute kada u prvi plan dolazi sudija Mateo Musa. Haris Handžić je šutirao glavom, a loptu na putu do mreže prsima udara Igor Makitan. Na zaprepaštenje svih, Mateo Musa iz Čitluka pokazuje na belu tačku,a Makitanu pokazuje drugi žuti karton, pa Krupa ostaje sa igračem manje. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je Benjamin Tatar, te je Sarajevo tako stiglo i do drugog pogotka i time uvelo utakmicu u mirniji tok.

Krupa najbolju priliku na utakmici ima u 90. minutu. Sve je lepo uradio Aleksa Andrejić, ali je pogodio stativu, pa je ostalo 2:0. Koliko je Krupa skromno igrala u ofanzivnom polju govori i to da golman Sarajeva praktično može i da ostane neocenjen u ovom duelu. Do kraja utakmice nije bilo previše uzbuđenja, pa Sarajevo pobedom kreće u odbranu titule, dok će Krupa bodove morati potražiti u nekom od narednih mečeva.

KRUPA - SARAJEVO 0:2 (0:0)
Stadion u Krupi na Vrbasu. Bez prisustva gledalaca. Strelci: 0:1 Mandić 46 (ag), 0:2 Tatar 69' (p). Žuti kartoni: Karišik, Maksimović (Krupa), Šerbečić, Oremuš (Sarajevo). Crveni karton: Igor Makitan drugi žuti (Krupa) 69''.

Krupa: Kolak, Karišik (od 56. Maksimović), Filipović, Makitan, Galić, Palić, Dujaković (od 74. Andrejić), Glišić (od 51. Redžić), S. Nikolić (od 74, Aćimović), Modić, Mandić (od 56. L Nikolić).

Sarajevo: Kovačević, Miličević, Šerbečić, Hodžić, Salčin (od 83. Pidro), Oremuš, Jukić (od 83. Hodžić), Đokanović (od 85. Mustedanagić), Tatar, Velkoski (od 75. Fanimo), Handžić (od 85. Ahmetović).

Željezničar 3 : 0 Krupa
Tuzla City 1 : 2 Zrinjski
Sloboda 0 : 0 Borac
Mladost 0 : 1 Velež
Radnik 0 : 2 Široki Brijeg
Olimpik 0 : 3 Sarajevo