Borčeva crna tačka

B 36 - Borac Banja Luka

U okviru revanš utakmice prvog pretkola kvalifikacija za Konferencijsku ligu između B36 Toršavn i FK Borac viđena je solidna utakmica. Konačan rezultat susreta nakon čak 120 minuta igre glasio je 3:1. S obzirom da je u prvoj utakmici bilo 2:0 za Banjalučane, jedanaesterci su odlučivali o pobjedniku, a na kraju je to bila ekipa B36 Toršavna.

Susret utakmice nije donio velike prijetnje pred oba gola, a prva ozbiljna šansa desila se u 24. minuti utakmice kada je Prižbilski šutirao, ali je Gajić blokirao njegov udarac.

Igrala se 35. minuta utakmice kada je na majstorski način pogodio Magnus Egilson za vodstvo domaćina od 1:0.  Ekipa Nenada Lalatovića je izgledala pogubljeno u prvom dijelu, ali je na kraju istog dobila dobre vijesti.

Naime, u 44. minuti utakmice drugi žuti karton je dobio Jakobsen, te je Borac u nastavku "trebao" imati igrača više. Međutim, na startu drugog dijela već u 51. minuti utakmice prvi žuti karton, a minutu kasnije i drugi žuti karton za Gajića su izjednačile stvari na terenu.

Gajić je skrivio i jedanaesterac, a njega je iskoristio već pomenuti Egilson i tako vratio cijeli dvomeč na početak neutralisavši pobjedu Borca u Modriči od 2:0.

Šok za Banjalučane je uslijedio u 66. minuti utakmice kada je ovoga puta Darko Lazić skrivio jedanaesterac, a ponvo je Egilson namjestio loptu i pogodio za 3:0.

Nije puno prošlo kada je Borac krenuo svim silama u napad, te se to naplatilo u 75. minuti utakmice kada Tatar pogađa nakon asistencije Andrića. Mogao je Borac odmah doći do pogotka vrijednog prolaza dalje, ali je u 78. minuti utakmice Mrkaić šutirao pored gola.

Prvi produžetak nije donio neku kolosalnu priliku, a dosta problema odbrani domaćina pravili su Kulašin i Tatar, ali je mreža mirovala. Nastavak drugog produžetka je donio veliku šansu za B36, a ovoga puta udarac Johansena je otišao tik iznad prečke, te je ostalo 3:1. Nakon ovog pokušaja ponovo je Borac pokušao svim sredstvima da dođe do pogotka, ali do toga nije došlo.

Nakon što se pobjednik nije dobio za 120 minuta igre pristupilo se izvođenju jedanaesteraca u kojima je bila bolja ekipa B36 Toršavna.

U prvoj seriji jedanaesteraca za FK Borac šutirao je Benjamin Tatar koji je bio siguran. Odmah potom izjednačio je Natestat.

Drugi izvođač za Banjalučane bio je Jovo Lukić, koji je pogodio uprkos što je golman domaćina pogodio stranu u koju će šutirati mladi napadač Borca. U drugoj seriji za Borac je stigla i odbrana Pavlovića, koji je odbranio udarac Eriksena.

Treći izvođač Borca bio je Dino Ćorić koji je prvobitno promašio, ali je poništeno zbog golmanovog ranog izlaska sa gola. Drugi put Ćorić je bio siguran.

U četvrtoj seriji za Banjalučane odgovornost je preuzeo Piščević, koji je promašio jer je Lamhauge sjajno odbranio njegov udarac. U četvrtoj seriji izjednačio je Heinesen.

U petoj seriji najveći tragičar bio je Aleksandar Subić čiji je udarac odbranio Lamhauge, a nakon toga Enevoldsen je pogodio u petoj seriji i poslao B36 Toršavn u narednu fazu takmičenja.

Sarajevo 2 : 4 Igman
Posušje 2 : 1 Velež
Sloboda 1 : 2 Željezničar
Sloga Meridian 2 : 1 Borac
Leotar 2 : 1 Široki Brijeg
Tuzla City 3 : 0 Zrinjski