Desetkovana Slavija namučila najbolju ekipu lige: Široki u finišu slomio Sokolove

Foto VASKE

Košarkaši Širokog Brijega teškom mukom su savladali u sedmom kolu prvenstva BiH Slaviju 63:58 i ostali na maksimalnom učinku. Slavija je ekipa koja je najmanje dozvolila poena Širokom ove sezone, računajući i ABA 2 ligu, ali to ekipi iz Istočnog Sarajeva nije ipak bilo dovoljno da skinu veliki skalp. U posljednjoj dionici Deišon Najt je bio čovjek odluke.

Opet je Slavija na gostovanje kod Širokog Brijega otišla nekompletna. Kao što je poznato Srđan Kočić je teže povrijeđen, njemu se pridodao Filip Njegovanović kojeg nema na posljednje tri utakmice, a kada se tu doda i rupa koja još uvijek nije popunjena ne kecu poslije odlaska Adnana Arslanagića, jasno je da je rotacija Sokolova bila skučena i da je Srđan Stanić morao da improvizije.

Čini se da su Sokolovi ušli sa previše respekta i stegnuto u duel protiv najbolje ekipe u ligi. Široki je bez dileme bio apsolutni favorit, ali kako kod Srđana Stanića nikada nema kukanja, niti ga previše interesuje ime rivala, tim iz Istočnog Sarajeva je krenuo u borbu. Nije to najbolje izgledalo. Držala je Slavija vodstvo prve tri minute, a onda malo po malo Široki pravi prednost i ide na dvocifrenu razliku, a na prvu obaveznu pauzu ide se sa +9, 26:17. Tako se nastavilo i u drugoj dionici, pa Široki odlazi na maksimalnih +14 poslije 13 minuta igre, 31:17. Tada se tek počinje Slavija buditi, dizati energiju na viši nivo i konačno nešto raditi na parketu u oba smisla. Dovoljnu dozu energije dao je Ajdin Penava koji je u prvom poluvremenu upisao čak četiri blokade, istina i četiri izgubljene lopte, ali su njegovi izblokirani pokušaji pokazali njegovim saigračima da nema razliku za strah od jačeg rivala. Zakucala je Slavija tri i po minute Široki bez poena, ali na njihovu žalost ni oni nisu bili pretjerano efikasni, ali ipak na dvije minute do kraja uspjevaju da spuste na -6, 33:27, potom i na 35:32, ali Daišon Najt trojkom vraća Široki na +5, 38:32, što je bio i rezultat prvog dijela.

Prvu trojku na utakmici Slavija pogađa u prvom napadu drugog poluvremena kada Tunguz smanjuje na 38:35. Držala je Slavija visok intentizet odbrane u trećoj dionici, spustila je Širokobriježane na svega pet ubačenih poena, što zvuči prosto nevjerovatno. Imali su problema na skoku, dozvoljavali su previše ofanzivnih skokova i drugih, pa i trećih šansi domaćoj ekipi, ali su na kraju uspjeli smanjiti zaostatak, pa i izjednačiti na 43:43. Imali su Sokolovi neke situacije i da povedu, ali brzopletost, promašeni zicer, i opet neke njima svojstvene greške to nisu dozvolili i sa "nulom" se odlazi u posljednjih 10 minuta igre.

Brzom serijom 5:0 poenima Nikole Lebe van 6.75 metara i Deišona Najta Široki pravi razliku, ali trojku vraća Igor Bojović za nastavak egal utakmice. Trojkom Mekejla Foremana poslije tajmauta Slavija dolazi na -1, 52:51, ali onda dvije trojke u lice postiže Deišon Najt, Slavija pravi dvije greške, Mile Čović zakucava i kao dlanom o dlan Široki ima +9, 60:51. Dogodilo se Slaviji nešto slično kao protiv Sparsa prošlo kolo kada su prilazili, ali onda u par napada domaćin to odbije i ode na dvocifrenu razliku. Umalo se i sada to desilo da je Deišon Najt pogodio oba bacanja, ali bio je polovičan, pa Slavija poslije lijepih poena Damjanovića i oba bacanja Bojovića opet vraća na -5, nešto manje od dvije minute do kraja. Mogla je Slavija i na -3 da se spusti u sljedećem napadu, ali poslije promašene trojke Bojovića, sudije ne sviraju očigledan faul na skoku nad Penavom, a u nastavku te akcije šalju Najta na liniju banja, koji je opet polovičan. Ostala je Slavija u igri, ali opet nisu uspjeli uputiti šut ka golu, Najt je oduzeo loptu, ali Litl ne pogađa trojku i na 19 sekundi do kraja Slavija je imala zaostatak od šest poena razlike i napad, pa je Stanić zvao tajmaut. Damjanović pogađa za dva poena, pa su brzim faulom pokušali Sokolovi uvesti utakmicu u penal završnicu, Najt je polovičan, ali Slavija ne pogađa trojku u sljedećem napadu i to je na kraju bilo to, Široki teškom mukom dolazi do pobjede 63:58.

Najebolji u Širokom bio je Emanuel Litl sa 19 poena i 10 skokova, koliko je ubacio i Deišon Najt koji se ukazao u posljednjoj četvrtini. Kod Slavije, opet je najbolji bio Ajdin Penava sa 17 poena, 14 skokova, pet blokada i četiri ukrade lopte. Dvocifreni su bili Aleksandar Tunguz i Mekejl Foreman sa po 10 poena.

ŠIROKI - SLAVIJA 63:58 (26:17, 12:15, 5:11, 20:15)