Slavija preslaba za Široki: Tri četvrtine dominacije domaćih za ubjedljiv trijumf

Košarkaši Širokog ubjedljivo su savladali Slaviju u prvoj utakmici četvrtfinalne serije play-offa prvenstva Bosne i Hercegovine 106:68. Iako je Slavija u do sada dva odigrana ligaška meča pružila ponajbolji otpor najboljoj ekipi lige, ovaj put je to bila jednosmjerna ulica od druge četvrtine pa do kraja utakmice. Igra Slavije se raspala u drugoj dionici i od tada, pa do posljednjeg trenutka Sokolovi više nisu uspjeli da se povežu, a kvalitetna četvrtina premalo je da bi se pariralo Širokobriježanima.

Obje ekipe ulaze prilično nepovezano u meč sa po nekoliko loših napada, a onda Široki pravi 5:0 trojkom Dujeta Brale, pa poenima Filipa Kraljevića. Darko Damjanović je meč počeo sa klupe, ali je brzo i ušao u igru i donio prve poene Sokolovima, a Maran sa linije penala vraća Slaviju na pola koša zaostatka. Djelovala je dobro igra Slavije u ovoj dionici, a serijom 8:0 uz dvije trojke Foremana i Ilića, te još jednom poludistancom Foremana odlaze na 14:10. Široki se vratio u vodstvo preko Littlea i 2+1, ali nova trojka najboljeg strijelca Slavije, Aleksandra Ilića vraća Sokolove u vodstvo.

Vratio se Široki u vodstvo, održao ga do kraja četvrtine, a na prvu obaveznu pauzu idu sa +4 nakon što Foreman pravi naivan i bespotreban faul na 0.8 sekundi do kraja četvrtine prilikom uvođenja lopte, a još gore po njega to mu je bio treći.

U drugoj četvrtini Slavija se potpuno raspala. Široki je podigao odbranu, a Slavija igra loše na obje strane terena. U odbrani dosta propusta sa užasnom selekcijom malih faulova, pa su dosta slali Širokobriježane na liniju penala, a u napadu ih je Široki primorao na potpunu dezorganizaciju sa šutevima na isteku napada i prednost je samo rasla. Na sve to i Foreman je brzo ušao u problem sa faulovima, zaradio je četvrti, a Tanksley je sa nekoliko velikih propusta u odbrani natjerao Stanića da ga smjesti na klupu. Mislav Brzoja je vodio glavnu riječ sa 13 poena u prvom poluvremnu, Little i Kraljević su brojali do 10, pa Široki na poluvrijeme nosi velikih +22, 55:33.

Nastavio je Široki i u 3/4 da melje Sokolove na terenu, pa nakon poena Knighta dolaze i do maksimalnih +33, 71:38, pa i ako se postavljalo pitanje pobjednika jasno je bilo u 3/4 da će to biti Široki i da će doći na pola puta do finala, kao što se i očekivalo. Srljala je Slavija iz greške u grešku i do kraja susreta, pa je Široki lagano priveo utakmicu kraju i poveo 1:0 u finalnoj seriji. Drugi meč igra se u srijedu u Istočnom Sarajevu, a Široki će tu imati prvu priliku da ovjeri polufinale, dok će se Slavija potruditi da vrati seriju na Pecaru.

Najefikasniji u ekipi Širokog bio je Josip Čović sa 19 poena, a Mile Čović je ubacio 17. Kod Slavije, Darko Damjanović je ubacio 12, a Dušan Elez poen manje.

ŠIROKI - SLAVIJA 106:68 (23:19, 32:14, 23:16, 24:17)