Slavija ostavila srce na terenu, Borac odnio pobjedu u produžetku

Košarkaši Borca savladali su Slaviju u Istočnom Sarajevu 107:104 u utakmici 15. kola prvenstva Bosne i Hercegovine.

U dobrom ritmu košarkaši Slavije su otvorili utakmicu. Držali su visok intezitet igre, jako u odbrani i sa velikom energijom su krenuli susret. Borac se mučio u napadu, dvije minute nisu uspjeli da se upišu na semafor, a nakon toga je prošlo još neko vrijeme dok nisu pronašli šut iz igre, Rebec je pogodio trojku za prvo vodstvo Borca, 7:5.

Bila je Slavija raznovrsna u napadu, pronalazila su se strpljivo otvorena rješenja, pa dvije trojke Marana i po trojka Bojovića i  Eleza odvajaju Sokolove na 19:12 i Zoran Kašćelan mora da zove prvi timeout.

Uspio je Borac u drugoj polovini prve dionice djelimilno da se vrati dobom rolom Marina Jarona, ali i Slavija odgovara Foremanom za održavanje prednosti. Ipak, na kraju Borac uspjeva da se vrati potpuno i na prvu obaveznu pauzu se odlazi sa 26:24 za Sokolove.

Poslije dobrog otvaranja druge četvrtine poenima Damjanovića i trojkom Foremana Slavija malo staje, Rebec pogađa dvije trojke, uz to i Jaron još jednu uz dodatni poen iz slobodnog bacanja i Borac preokreće rezultat u svoju korist i pravi maksimalnih +4,  39:35. Neko vrijeme Borac uspjeva da kontroliše utakmicu, ali izlazak Rebeca je gotovo po pravilu pravio probleme gostujućoj ekipi. Slavija je fenomenalno u prvom poluvremenu branila Aleksandra Langovića, koji je postigao tek pet poena i Borcu je ponestajalo rješenja u reketu.

Finiš prvog poluvremena pripada Slaviji. Nastavak dobrog poluvremena kapitena Darka Damjanovića uz 2+1 Foremana diže publiku na noge, ali i vraća prednost u korist Slavije 44:42. Aleksandar Ilić je svojim prvim poenima, trojkom, zapalio atmosferu u dvorani, a onda Maran ide „coast to coast“ i Slavija na jako lijep način privodi svoje najbolje poluvrijeme ove sezone kraju sa +6, 52:46.

Borac je pronašao unutrašnju igru i serijom 8:0 otvara drugo poluvrijeme i prelazi u vodstvo. Zaista, jako loše suđenje Ernada Karovića, Tarika Nikšića i Azura Rušije poprilično je iritiralo prije svega domaću ekipu, ali i gostujuću. Imali su i Banjalučani šta prigovoriti delegatu utakmice, ali evidetno je bilo da je mnogo više štete nanijeto domaćoj ekipi. Igor Bojović sa dva brza faula, jako sumnjiva, biva isključen, pa Slavijina rotacija postaje kraća. Uz to, još neke zaista očigledne situacije trojac ne svira. Ostaje jedan upitnik zaista iznad glave i da li je  normalno da sudija koji večer prije ima jako tešku utakmicu za suditi u Zagrebu u ABA ligi, Ernad Karović, nepunih 24 sata kasnije može suditi jednu ovako tešku utakmicu u domaćem prvenstvu. Svakako ne ulazeći u kompetenciju, već u koncentraciju i umor.

Slavija uspjeva da se otrijezni od nešto slabijeg početka drugog poluvremena i na krilima izvrsnog Davida Marana prevede utakmicu u svoju korist i povede +6, 70:64. Ima Slavija u svakoj utakmici te neke svoje crne minute kada ispoklanja protivniku poene, tako je bilo i u ovoj četvrtini, pa se Borac vraća na 70:70, ali Damjanović sa četiri poena odbija napad, a Slavija na posljednju obaveznu pauzu odlazi sa +1, 75:74.

Mučili su se sa poenima i jedni i drugi u četvrtoj dionici utakmice, pa se očekivano ušlo u egal završnicu. Slavija je imala +3 nakon polovičnih bacanja Marana, 86:63, ali Langović na drugoj strani pogađa 2+1 za 86:86. Henry Tenksley na dvije i po minute do kraja pronalazi šut, pogađa trojku za 89:86, pa Zoran Kašćelan zove minutu odmora. Langović dobija još dva bacanja nakon petog faula Jovanovića, polovičan je, a onda nakon drugog promašenog faul u skoku za dva bacanja Davida Marana i Slavija ima +4, 91:87.

Martin Jaron pronalazi brze poene, a onda po dva slaba napada na obje strane, Tanksleyu izlazi lopta iz koša, a onda sudije sviraju i peti faul Damjanoviću i ponovo šalju Langovića na liniju slobodnih bacanja koji je siguran i na 50 sekundi do kraja je 91:91. Srđan Stanić je zvao tajmaut, ali veliki problem Slaviji napravila su isključenja Jovanovića, Damjanovića i Bojovića, trojice igrača unutrašnje linije.

Maran ide na prodor, pada, sudije ne sviraju faul i Borac ima posljednji napad, ali Jaron ne pogađa trojku i ide se u produžetke.

Pomenuta isključenja napravila su probleme, prije svega u odbrani Sokolova. Borac kreće sa 5:0, ali Tanksley sa pet vezanih poena budi Slaviju. Priključuje mu se i Maran, ali Rebec pravi dosta problema u napadu i Langović u skoku, pa poslije poena Jarona iz drugog ofanzivnog skoka uzastopno Langovića Borac poentira za 102:98 i Srđan Stanić zove tajmaut na dvije i po minute do kraja. Foreman iz njega pogađa trojku za 102:101. Lakić pravi faul u napadu, svoj peti, ali i Tanksley gubi loptu. Langović je pod košem, ali sudije sada sviraju i peti faul Kristijanu Kruniću, a Laangović je polovičan sa bacanja i Borac vodi 103:101. Morao je Dušan Elez ući umjesto Krunića, ali zaista sudije su svirale apsolutno sve Slaviji u produžecima, pa šalju na liniju slobodnih bacanja i Rebeca koji je dva puta siguran za 105:101. Izgubio je potom i Foreman loptu, potom dug napad Borca, očigledno igranje nogom sudije ne sviraju, pa nakon promašenog šuta ipak sviraju faul Gavrića za dva bacanja Eleza koji je polovičan, 105:102. Odmah je pravljen faul na Langoviću 24 sekunde do kraja. On je polovičan sa bacanja, 106:102, a Ilić se šeta od koša do koša za 106:104. Pokušala je Slavija da uzme loptu, nije uspjela, a onda sudije sviraju novi faul na Langoviću, a Dušan Elez ostaje u krvi da leži na zemlji i dugo mu se ukazivala pomoć na terenu. Langović je poolovičan sa linije slobodnih bacanja, 107:104. Foremanu je ostalo 10 sekundi za napad, ali nije pogodio i Borac slavi nevjerovatno tešku pobjedu.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je David Maran sa 25 poena, Ilić je ubacio poen manje, a Tanksley i Damjanović su postigli po 19. Kod Borca, Jan Rebec je ubacio 29, a izvrsno drugo poluvrijeme je odigrao Aleksandar Langović i ubacio 23 poena.

Na kraju, veliki aplauzi za domaću ekipu koja je pružila herojski otpor drugoj najjačoj ekipi lige, ali nije uspjela da ostvari pobjedu.

OKK SLAVIJA - KK BORAC 104:107 (26:24, 26:22, 23:28, 16:17,13:16)