Od očaja do sjaja i nazad: Budućnost u čudnoj utakmici još jednom bolja od Slavije

Luka Jovanović još jednom sjajan

Košarkaši Budućnosti savladali su Slaviju u Bijeljini 87:75 u utakmici 16. kola prvenstva Bosne i Hercegovine. Bila je ovo jedna jako čudna utakmica u kojoj su obje ekipe prošle put od sjaja do očaja, ali je na kraju u završnici ipak Budućnost bila pametnija, te slavi pobjedu.

Košarkaši Slavije dobro otvaraju meč. Imali su lijek za napad Budućnosti i veći dio četvrtine su Sokolovi vodili, pa nakon poena Jovanovića na nešto više od četiri minute do kraja za 14:8 Josip Pandža zove tajmaut. Nije on trenutačno dao rezultat, Slavija nakon greške Božovića i presječene lopte Marana odlazi na 16:8, ali tada se budi Budućnost i smanjuje prednost. Slavija na ulazu u posljednjih 90 sekundi četvrtine ima 19:15, ali onda zaista crnih 90 sekundi, slijedi serija domaćih 9:0 i na prvu obaveznu pauzu idu sa +5, 24:19.

Druga četvrtina kreće poenima Eleza sa 24:21, ali onda zalet hvata Luka Jovanović i sa devet poena, uz dva poena Njegoša Sikiraša pravi seriju 11:0 za brzih 35:21 nakon samo tri minute igre. Bila je druga četvrtina jednosmjerna ulica, Slavija je išla iz greške u grešku, a prednost Budućnosti je samo rasla za velikih +20 na poluvremenu, 56:36. Ubacila je Budućnost čak 32 poena u ovoj dionici i sa ogromnom prednošću ušla u drugo poluvrijeme.

Sve ono što je Budućnost radila u drugom periodu, Slavija je odradila u trećem. Odigrali su Sokolovi svoju možda i najbolju četvrtinu u dosadašnjem dijelu sezone, potpuno razbili Budućnost i sa samo -2 ušli u posljednjih 10 minuta, 67:65. Uspjela je Budućnost da drži dvocifrenu prednost pola četvrtine, Ilić nakon pogođenih bacanja na četiri i po minute do kraja spušta prvi put na jednocifrenu prednost nakon duže vremena, 64:55, odmah nakon toga Božović pogađa za 66:55 i bili su to posljednji poeni iz igre Budućnosti u ovoj četvrtini. Zaključala je Slavija koš, Luka Jovanović još samo jednom poentira polovično sa bacanja, a Mekejl Foreman gotovo savršeno zatvara četvrtinu i sa deset vezanih poena dovodi Slaviju na koš zaostatka.

Milivoje Božović prekida crnu seriju Budućnosti poenima na startu 4/4 za 69:65, ali Igor Bojović odmah stavlja trojku i dovodi Slaviju na samo -1. Imala je Slavija i tri vezana napada za vodstvo, ne uspjevaju ih riješiti, a onda Jovanović krade loptu i zakucava za odbijanje naleta Sokolova i +3 domaćih. I kako to obično biva kod Slavije ove sezone, upadnu u jednu crnu rupu iz koje treba dugo vremena da izađu. Izgledali su na terenu kao da se prvi put vide zajedno i to Budućnost znalački koristi i poslije slobodnih bacanja Ilića u dva navrati odlazi na +8, 76:68. Tek, poslije gotovo pet minuta igre igrač poslije čijih poena je i stalo Slaviju, Igor Bojović, pogađa dva slobodna bacanja i prekida višeminutni post Sokolova za 76:70. Tri ofanzivna skoka u jednom napadu "kupuju" koš Milivoju Božoviću, a onda na drugoj strani se sudi "floping" Luki Jovanoviću, ali Slavija postiže samo poen, prave još jednu izgubljenu loptu i Budućnost poslije još lakih poena Ilića odlazi na +9, 80:71 na tri minute do kraja. Nije pomogao ni tajmaut Srđana Stanića, Slavija je izgledala zaista jako loše u ovoj dionici igre, pa Budućnost, koja također nije blistala u završnici, ipak uspjeva da privede utakmicu kraju bez puno stresa za 11 pobjedu sezone. Uz to imaju i pet poraza, dok je Slavija na omjeru 8-8 i praktično za nju tek predstoje ključne utakmice u borbi za plej of, prije svih dueli protiv Sparsa i Slobode na svom parketu.

Najefikasniji u ekipi Budućnosti bio je Luka Jovanović, kojem Slavija definitivno leži i protiv koje uvijek odigra sjajno, sa 23 poena, Vojin Ilić je postigao 16, a Milivoje Božović je upisao double-double, 12-11. Bane Đekić je na debiju postigao pet poena.

Kod Slavije, Mekejl Foreman je ubacio 23 poena, pet trojki, David Maran je stao na 17, a dvocifren je bio još Ilić sa 12 poena.

BUDUĆNOST - SLAVIJA 87:75 (24:19, 32:17, 11:29, 20:10)