Ništa od istorijskih 22-0! Budućnost nanijela poraz najboljoj ekipi lige

Budućnost obezbijedila treće mjesto

Košarkaši Budućnosti Prolab nanijeli su prvi poraz Širokom u prvenstvu Bosne i Hercegovine ove sezone savladavši ih večeras u Bijeljini u zanimljivoj utakmici 85:78.

Sjajno je prvo poluvrijeme Budućnost odigrala. Ubacili su čak 56 poena Širokom i na poluvrijeme su ponijeli +14, 56:42. Igrala je ekipa Josipa Pandže raznovrsno u prvih 20 minuta, a Široki nije bio energetski i defanzivno na svom nivou, kao da su mislima već bili na završnici ABA 2 lige koja je na rasporedu sljedeće sedmice.

U 3/4 ipak gledamo prepoznatljivi Široki sa čvrstom odbranom, spustili su Budućnost na svega 13 poena za četvrtinu, ali nisu nikako uspjevali više da smanje zaostatak. Ostavili su Budućnost sredinom četvrtine tri i po minute bez koša, sve dok Zahiragić nije pogodio trojku, a onda u posljednje tri minute samo poentira Vojin Ilić i ubacuje pet poena, dok Široki serijom 9:0 smanjuje na -5, 67:62, da bi se u posljednju četvrtinu ušlo sa +7 Budućnosti, 69:62.

Nastavljeno je tako i u 4/4, a sa pet vezanih poena Daishona Knighta uz nulu pored imena Budućnosti nakon dvije i po minute Široki dolazi tamo gdje odavno nije bio, na samo -3, 69:66 i Josip Pandža zove timeout. Nije on dao rezultat, jer Knight veže i trojku i svojom serijom 8:0 dovodi dovodi Široki u egal, 69:69. Tek, nakon tri i po minute igre u posljednjoj dionici Vojin Ilić pronalazi poene i prekida seriju Knighta i Širokog, ali i ostaje za duže vrijeme jedini strijelac Budućnosti i vraća ih u vodstvo.

Još tri minute nakon toga Budućnost ne uspjeva da postigne poene, za šest i po postigli su svega dva, pa Široki poslije trojke Ive Ivanova prelazi u vodstvo 74:71. Konačno, poslije više od 10 minuta u strijelce se za Budućnost upisuje i neko drugi osim Ilića, Branislav Đekić, i prekida užasan ritam domaće ekipe za 74:73.

Trgnuli su se domaći, pa nakon poena Jovanovića i Ilića vraćaju prednost, +1, 77:76 i Ivan Velić na 2:15 do kraja zove timeout, koji ne daje rezultate jer Dinko Peljto pogađa za +3, 79:76, a onda i Filip Kraljević pravi faul u postavljanju bloka, no Budućnost tu ne uspjeva da se odlijepi. Daishon Knight dobija dva bacanja, oba pogađa i na ulazu u posljednji minut Budućnost ima pola koša prednosti, 79:78.

Vojin Ilić uspjeva da pogodi poludistancu za 81:78 i Ivan Velić zove još jedan timeout za samu završnicu utakmice. Ivanov je bio u prodoru, Zahiragić pravi faul, koji je bio odličan jer Ivanov promašuje oba bacanja, Široki hvata ofanzivni skok, ali Knight promašuje trojku. Odmah su pravili faul gosti, šalju Vojina Ilića na liniju penala, on realizuje oba i Budućnost ima +5 na 26 sekundi do kraja i novi timeout za Velića.

Širokom ovaj poraz ne mijenja mnogo osim činjenice da neće napraviti čudo i završiti regularni dio sezone sa 22-0, već su sada na 20-1 pred posljednje kolo protiv Sparsa. Sa druge strane, Budućnost je i definitivno obezbijedila treće mjesto i imaće prednost domaćeg terena u četvrtfinalu protiv Bosne Meridianbet.

Najefikasniji u ekipi Budućnosti bio je Vojin Ilić sa 29 poena, Milivoje Božović je ubacio 12 poena, a Branislav Đekić 11. Kod Širokog, Daishon Knight je ubacio 26 poena, a Ive Ivanov 14.