Borac poražen u Mostaru

Fudbaleri Veleža slavili su večeras važnu pobjedu na Borcem u susretu 29. kola m:tel Premijer lige BiH rezultatom 2:0, čime su nastavili borbu za plasman na međunarodnu scenu i kroz ligaško takmičenje.

Mostarski tim nije slavio u tri prethodne utakmice, doživio je i dva poraza, što mu je značajno otežalo borbu da dođe do plasmana među prva četiri tima na tabeli, te je večeras definitivno morao doći do punog plijena da bi nastavio kroz ligu borbu za Konferencijsku ligu.

S druge strane, Borac je bio komotno na drugom mjestu sa 52 osvojena boda i imao je šansu da eventualnom pobjedom danas skoro pa i teoretski riješi plasman u Evropu, ali na banjalučki tim je pritisak bio neuporedivo manji nego u odnosu na Velež. Domaća publika je u solidnom broju došla podržati Velež u večerašnjem meču i mogla je uživati u partiji svog tima, koji je od samog starta krenuo izuzetno agresivno.

Tek što je utakmica krenula, Velež je stigao do vodstva. Nermin Haskić je ugurao loptu iza leđa golmana Sergeja Ćetkovića nakon što je ona u kaznenom prostoru Borca pogodila Darka Lazića i prevarila golmana Ćetkovića. Ćetković je loptu uspio izbaciti, činilo se da je već prešla liniju, ali za svaki slučaj Haskić je ovjerio pogodak za svoj tim. U toku je bila šesta minuta.

Samo što se krenulo sa centra nakon pogotka Veleža, imao je i Borac šansu. Mrkaić je izbio sam pred Hadžikića, ovaj je odbranio udarac napadača Borca, a lopta se odbila i u ruke ju je uhvatio defanzivac domaćih Ćuković. Sudija Bandić je pokazao na bijelu tačku za goste, ali je promijenio odluku nakon što je njegov asistent naknadno sugerisao da je Mrkaić bio u ofsajd poziciji. Ofsajd je, kako je pokazao kasniji ponovljeni snimak, bio u najmanju ruku sumnjiv.

Nastavak meča donio je apsolutnu dominaciju Veleža, koji je stvorio nekoliko sjajnih šansi, ali nije uspio doći do drugog pogotka. Šikalo i Anđušić su imali sjajne prilike, naročito Anđušić, ali nakon jedne otete lopte pred golom gostiju, šutirao je izuzetno loše i njegov pokušaj je otišao preko gola.

U nastavku susreta, možda se očekivalo da Borac zaigra nešto bolje, ali tek je jednu polušansu imao Jurilj, no njegov pokušaj nije bio problematičan za Hadžikića. Imao je Velež još jednu šansu, ali nakon greške Lazića, Šikalo je pogodio stativu. U 73. minuti, Anđušić sa bijele tačke završava posao, nakon što je prethodno Darko Lazić rukom igrao u kaznenom prostoru svog tima.

Bunili su se ponovo fudbaleri Borca, Nikola Ninković je dobio i žuti karton i odmah je zamijenjen zbog burnih protesta, a već u narednih nekoliko minuta, Borac je propustio dvije dobre šanse. Izblokirani su pokušaji Kulašina, a potom i Mrkaića. Nije bilo promjene do kraja meča, pa Velež sada ima 44 boda, a Borac 52. Velež je skočio na peto mjesto na tabeli, a Borac je čvrsto na drugom mjestu.

Željezničar 1 : 1 Igman
Velež 2 : 0 Borac
Sarajevo 2 : 1 Široki Brijeg
Posušje 0 : 2 Zrinjski
Sloboda 1 : 0 Tuzla City
Sloga Meridian 1 : 1 Leotar