Sarajevo prošlo Tuzlu

Fudbaleri Slobode i Sarajeva sastali su se danas u okviru 24. kola Premijer lige BiH na Tušnju. Ovaj put, pobjedu je u derbiju u Tuzli odnijelo Sarajevo, koje je rezultatom 2-0 slavilo zasluženu pobjedu. Od početka susreta i zbog samog sastava timova, bilo je jasno da ova utakmica neće biti identična onoj koju su dva tima odigrala prije otprilike tri sedmice. Sloboda je zaigrala bez povrijeđenog Ismara Tandira, koji je bio jako značajan za tuzlanski tim zbog vezanja dva štopera na sebe u prvoj međusobnoj utakmici. S druge strane, Sarajevo je promijenilo vezni red, Duljević se vratio na krilnu poziciju, a Bordo tim je zaigrao sa dodatnim zadnjim veznim igračem u odnosu na taj meč. Perici Ivetiću se pridružio Edin Rustemović, a naprijed se pomakao Elvis Sarić, dok je Duljević zamijenio suspendovanog Nermina Crnkića. Od početka utakmice nijedan tim nije uspio da nametne svoj stil igre niti da preuzme ravnotežu na sredini terena. Umjesto toga, gledali smo susret sa mnogo grešaka, prigovora i neslaganja sa sudijskim odlukama, kako sa jedne, tako i sa druge strane. Sarajevo je prvi put zaprijetilo u 3. minuti, kada je Haris Duljević ubacio sa lijeve strane, no njegov centaršut nije stvorio opasnost za gol domaćina. Već u narednom napadu, Zilkić se dobro probio i dodao do Subića, ali je njegov centaršut bio loš. Utakmica je tako počela sa dvije poluprilike do pete minute, ali onda su se i jedni i drugi odlučili prvenstveno pobrinuti za to da ne prime gol, a šansi je zaista bilo malo, tek u situacijama kada bi neki igrač napravio individualno neki dobar potez. Tako su za Sarajevo prijetili poslije solo prodora Duljević i Hebibović, a najbolju šansu je u 31. minuti imao Mersudin Ahmetović, koji se u teškoj poziciji uspio namjestiti na udarac, ali je lopta otišla preko gola. S druge strane, Asim Zec i Aleksandar Subić su imali nekoliko polušansi, ali ni iz jedne nisu ozbiljnije zaprijetili golu Sarajeva, pa je tako prvo poluvrijeme praktično okončano bez golova, ali i bez ikakvih ozbiljnijih prilika pred jednim ili drugim golom. Drugo poluvrijeme otvoreno je šansom za Sarajevo. Lopta je nekako stigla do Duljevića na dvadesetak metara od gola Slobode, a on je direktno šutirao ka golu domaćina, no njegov udarac otišao je pored gola. Bio je to međutim pokazatelj u kojem bi se pravcu mogla odvijati utakmica u nastavku. U 55. minuti, Bordo tim je stigao do vodstva, a ponovo je u toj akciji učestvovao Haris Duljević. Loptu je domaćim fudbalerima oteo Edin Rustemović, dodao je Duljeviću, a ovaj je pronašao prostor za udarac. Njegov pokušaj je odbranio Adnan Hadžić, ali lopta se odbila do Anela Hebibovića, koji je još jednom bio na pravom mjestu i svom je timu donio veliko vodstvo. [su_dailymotion url=" http://dai.ly/x5hcmud" quality="480"]Sent Etjenom[/su_dailymotion] Sloboda se potpuno izgubila nakon postignutog gola Sarajeva i u narednom periodu je uputila tek dva udarca ka golu Sarajeva, oba jako loša i neprecizna. S druge strane, Haris Duljević i Mersudin Ahmetović imali su nekoliko poluprilika, ali nisu uspjeli dotući domaćina. Kada se ušlo u posljednjih 20 minuta utakmice, Sarajevo je prepustilo domaćima terensku inicijativu, no Marko Mihojević i Adnan Kovačević su bez većih problema 'čistili' svaku opasnost pred svojim golom. Kako je vrijeme odmicalo, tako su i fudbaleri Slobode postajali nervozniji, a postajalo je i jasnije da od smislene i lijepe igre bilo kojeg od dva tima neće biti više ništa, i da Sloboda ili Sarajevo do novog pogotka mogu doći samo nakon neke velike pogreške svojih protivnika. Velika greška se nije desila jer je Sarajevo odigralo gotovo besprijekorno u defanzivi, a jedina mrlja se desila u drugoj minuti sudijske nadoknade, kad se Bordo tim ipak uz dosta muke uspio odbraniti. U nastavku akcije Sarajevo je odigralo dobar kontranapad, a drugi žuti karton dobio je Haris Mehmedagić, koji je faulirao Harisa Duljevića. Iz rezultujućeg slobodnog udarca, Elvis Sarić je sjajno pogodio mrežu svog nekadašnjeg kluba, pa je meč okončan rezultatom 2-0 za Sarajevo, koje se tako vraća u borbu za naslov prvaka BiH. [su_dailymotion url=" http://dai.ly/x5hcnj4" quality="480"]Sent Etjenom[/su_dailymotion] [su_dailymotion url=" http://dai.ly/x5hcnez" quality="480"]Sent Etjenom[/su_dailymotion]

Zvijezda 09 2 : 2 Igman
Željezničar 2 : 0 Tuzla City
Borac 3 : 1 GOŠK
Zrinjski 3 : 0 Široki Brijeg
Velež 2 : 0 Posušje
Sloga 0 : 1 Sarajevo