Legija na krilima Nikolića savladala Zrinjskog
Fudbaleri Zrinjskog ispali su iz daljeg takmičenja u Ligi prvaka, pošto su u revanš susretu drugog pretkola sa 2-0 poraženi od varšavske Legije. Oba gola za domaćina postigao je mađarski reprezentativac Nemanja Nikolić. Nakon dugo vremena, nijedan bosanskohercegovački klub nije prošao niti jedno pretkolo u evropskim takmičenjima. Mostarski Zrinjski, državni prvak i ekipa koja je branila čast Bosne i Hercegovine u ovosezonskom evropskom nastupu, poražen je večeras u Poljskoj protiv varšavske Legije sa 2-0, čime je sa ukupnih 3-1 eliminisan iz nastavka takmičenja. Iako je Zrinjski eliminisan i praktično ni u jednom momentu nije bio blizu plasmana u dalje takmičenje, dojam je da je ekipa Vinka Marinovića postigla maksimum u susretu protiv Legije, pošto je tokom najvećeg dijela ovog dvomeča uspijevao barem ravnopravno stajati na terenu protiv Legije, ako već nije mogao stvarati šanse za gol. Večerašnji susret je počeo slično kao i prošli između ove dvije ekipe, a poljski tim je bio neinspirativan s obzirom da je imao rezultat koji ga vodi u nastavak takmičenja. Slično je djelovao i Lech prošle sezone protiv Sarajeva, jednostavno igrajući onoliko koliko mu treba. Domaćin je večeras poveo u 28. minuti. Prestrogo je sudija Nicolas Rainville dosudio penal za Legiju, a sa bijele tačke je Nemanja Nikolić bio precizan, pa su domaći već nakon pola sata imali kapitalno vodstvo, s obzirom da su mogli zatvoriti sve prilaze svom golu. U takvom odnosu snaga, do kraja poluvremena se nije moglo vidjeti apsolutno ništa, a najzanimljiviji detalj je bio pad Jasmina Mešanovića u kaznenom prostoru Legije u 43. minuti, koji nije okarakterisan dovoljnim za jedanaesterac. Zrinjski je svoj period bolje igre imao u prvih 15 minuta drugog dijela, kada su odlučili baciti opreznost niz vjetar i pokušali doći do gola. Nekoliko puta je odbrana Poljaka bila na mukama, a naročito je blizu gola bio Jasmin Mešanović u 60. minuti, kada mu je golman Malarz sjajno odbranio nakon odličnog centaršuta Ivana Peke. Tek što su se strasti slegle nakon odbrane Malarza, domaći su riješili susret u svoju korist. Gol Zrinjskog je još jednom pogodio Nemanja Nikolić, koji je postigao sva tri gola Legije u dvomeču protiv Zrinjskog. Šutirao je sasvim precizno nakon dodavanja Hamalainena, onemogućivši Dalibora Kozića da se i približi lopti koju je šutirao. Zrinjski je pao na psihološkom planu poslije drugog primljenog gola, jer stići dva gola protiv Legije koja je večeras činila sve da umrtvi igru nije bilo lako. Nekoliko puta su fudbaleri Legije dolazili u završnicu napada, ali nedostajalo im je malo strpljenja da riješe te situacije u svoju korist. S druge strane, Oliver Petrak je u 83. minuti sjajno šutirao glavom poslije centaršuta rezerviste Miloša Filipovića, ali njegov udarac je odbranio još jednom sjajni Malarz, koji je tako postao jedan od neslućenih heroja svog tima. Do kraja susreta, nije bilo promjena, pa je Legia proslavila prolazak u treće pretkolo Lige prvaka, gdje će se sastati sa boljim iz duela Trencin – Olimpija iz Ljubljane. Naš predstavnik se definitivno nije obrukao, ali po ko zna koji put žrijeb nije bio naklonjen Bosni i Hercegovini, jer protiv ekipa poput Legije naši timovi zaista ne mogu lako igrati.