Derbi okončan bez pobjednika

Borac, Banja Luka

Borac i Zrinjski večeras su se na Gradskom stadionu u Banjaluci sastali u derbi susretu 11. kola, a meč je okončan rezultatom 0:0.

Nakon remija sa Sarajevom u prošlom kolu koji je prekinuo niz od osam uzastopnih pobjeda, Borac je ugostio Zrinjski koji je i sam bio u vrhunskom rezultatskom nizu od pet uzastopnih pobjeda uoči večerašnje utakmice.

Borac je u duel ušao sa prvog mjesta na tabeli, a Zrinjski sa trećeg, pa je bilo jasno da se radi o istinskom derbiju, koji u velikoj mjeri može odlučiti i borbu za naslov prvaka BiH. I oba tima su djelovala kao da su ga tako shvatila, te smo uživali u vrhunskom tempu u prvih dvadesetak minuta.

Prvo je Mario Ćuže pogodio stativu nakon što je iznenada dobio loptu u kaznenom prostoru domaćina i sjajno se oslobodio Herere, no njegov udarac je Mijatović uspio odbiti, a Borac se odbranio uz pomoć stative.

Odmah nakon njegove šanse, kreću se redati prilike pred golom gostiju. Prvo je Kvržić sjajno centrirao sa desne strane, a na loptu su zakasnili Lukić i David Čavić. Već u narednom napadu, sa skoro 30 metara Herera šutira sjajno, ali pogađa stativu.

Potom je Jurilj glavom probao nakon ubačaja Čavića, ali Marić je sjajno intervenisao i zaustavio njegov pokušaj. Potom je Blagaić šutirao sa distance, ali njegov udarac je otišao malo pored gola.

Nakon toga meč je upao iu nešto mirniji tok, pa druga polovina prvog poluvremena je bila za zaborav, a praktično se ništa nije promijenilo ni u drugom dijelu.

U 50. minuti, Jukić ubacuje ka Bilbiji, Mijatović koji je i večeras bio vrhunski u skoro svim situacijama napravio je jednu od rijetkih grešaka i lošije procijenio loptu, no ispred Bilbije je ona izbačena u korner.

Sve do 67. minute nije bilo ubuđenja, a tada je napravljen prekršaj nad Blagaićem,  udarac Herrere iz slobodnog udarca sjajno je odbranio golman gostiju Marić

Sve do  87. minuti igralo se bez prilika za gol, a onda je  Borac je ponovo zaprijetio iz prekida. Nakon prekršaja nad Vranješom, Borac je dobio slobodan udarac, a poslije centaršuta Blagaića glavom je šutirao rezervista Kortes, no njegov udarac je bez mnogo muke zaustavio dobro postavljeni Marić. Potom je u drugoj minuti sudijske nadoknade imao i Zrinjski svoju šansu nakon prekida, ali udarac rezerviste Sabljića je odbranio Mijatović.

Promjene rezultata do kraja nije bilo, pa Borac sada ima 26 bodova, dok Zrinjski ima 22 boda i treći je na tabeli.

Borac – Zrinjski 0:0

Stadion: Gradski stadion Banja Luka. Gledalaca: 7000. Sudije: Irfan Peljto (Sarajevo) [Glavni], Moamer Čaušević (Sarajevo) [Pomoćnik], Emir Zahiragić (Sarajevo) [Pomoćnik], Strijelci: Žuti kartoni: Stefan Fićović 35', [Borac (Banja Luka)]; Dario Čanađija 71', Stipe Radić 88', [HŠK Zrinjski (Mostar)];

Borac: Milan Mijatović (G) , Ranko Jokić , Nikola Pejović , Alen Jurilj (78. Joze Rikardo Kortez), Srđan Grahovac (K) (30. Stefan Fićović), Sebastijan Herera Kardona , Jovo Lukić (78. Stojan Vranješ), Zoran Kvržić , David Čavić (78. Enver Kulašin), Jakov Blagaić (90. Vasilije Terzić), Jovan Nišić

Zrinjski: Marko Marić (G) , Luka Marin (56. Kerim Memija), Dario Čanađija , Josip Ćorluka , Ivan Jukić (56. Franko Sabljić), Tomislav Kiš (68. Anton Maglica), Stipe Radić , Tarik Ramić , Mario Ćuže , Slobodan Jakovljević , Nemanja Bilbija (K) (89. Antonio Ivančić)

Željezničar 1 : 0 Zvijezda 09
Igman 1 : 2 Sarajevo
Sloga 1 : 0 Široki Brijeg
Borac 0 : 0 Zrinjski
Posušje 0 : 0 GOŠK
Tuzla City 1 : 1 Velež