• Igrače možete oceniti samo ako je utakmica odigrana u prethodnih 7 dana
  • Ako igrač kojeg želite oceniti nije na listi a igra u klubu možete ga prijaviti na strani kluba
Sarajevu bodovi i Evropa

Sarajevo

Fudbaleri Sarajeva rezultatom 2:1 su savladali Zvijezdu 09 u susretu 31. kola VVin lige Bosne i Hercegovine, čime su i matematički izborili plasman na evropsku scenu dva kola prije kraja sezone.

Bordo tim je u posljednje vrijeme generalno u boljem ritmu i osim pomalo nesretnog poraza u Mostaru kod Zrinjskog, gdje je Sarajevo bilo bolji tim kroz najveći dio utakmice, izabranici Simona Rožmana uglavnom bilježe pobjede. Današnji meč međutim nije dobro počeo za Sarajevo, iako se Bordo tim očekivano nametnuo od prve minute. Ipak, osim opasnog pokušaja Mustafića sa distance koji je Damjanović zaustavio, nije imalo na otvorenju meča ozbiljnije šanse.

S druge strane, gosti su poveli iz svoje druge šanse na utakmici. U prvoj je Iliev osujetio Salimana, ali u 15. minuti nije imao nikakve šanse nakon pokušaja Karaklajića poslije lijepe akcije. Iliev je odbranio udarac Karaklajića i odbio loptu, a Vukoja ju je smjestio u njegovu mrežu. Međutim, naknadni ponovljeni snimci pokazali su da je golu prethodila ofsajd pozicija gostiju.

Nekoliko minuta je trajao šok Sarajeva, ali onda je Bordo tim uspio podići ritam. U 29. minuti Hasić sjajno šutira, ali i Damjanović sjajno brani, pa rezultat ostaje nepromijenjen. Dva pokušaja preko gola je iz slobodnih udaraca uputio Mirza Mustafić, pa Sarajevo nije došlo do gola u prvom dijelu i zvižducima je ispraćeno na pauzu.

Ipak, domaći su krenuli mnogo bolje u drugom dijelu, i nakon što su izvršili veliki pritisak na gol gostiju i promašili nekoliko šansi, do poravnanja su stigli u 57. minuti. Hasić je jako lijepo centrirao, a Čataković je majstorski tempirao svoje utrčavanje i loptu je usmjerio iza leđa mladog golmana Damjanovića.

Nije dugo trajao egal. Već u 63. minuti, Čataković postiže novi gol. Ovaj put mu je dodao Beganović, a Čataković je odličnim udarcem uhvatio na krivoj nozi Damjanovića i donio je Sarajevu prednost. Prednost, koja mu je u tom momentu garantovala plasman na evropsku scenu naredne sezone.

Sarajevo je dominiralo i nakon gola, a u 75. minuti Francis Kjeremeh je promašio odličnu šansu da riješi pitanje pobjednika. I pored toga, apsolutno je zaslužilo svoju pobjedu kojom je zagarantovalo plasman na međunarodnu scenu.