Slavija se namučila, ali vezala treću pobjedu uzastopno

Foto/ Sport1.ba

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva ostvarili su treću uzastopnu pobjedu, osmu u sezoni, savladavši u gostima Zrinjski 83:79, u jednoj zaista teškoj utakmici. Sokolovi su i u 14. kolu bili, kao i u prethodnih 13 nekompletni, a ovaj meč su propustili Filip Njegovanović koji se još uvijek oporavlja od povrede koju je zaradio protiv sarajevske Bosne, a Srđan Jovanović nije trenirao tokom sedmice zbog gripe. To se osjetilo u igri gostiju, ali na kraju ipak uspjevaju ostvariti trijumf.

Imala je Slavija mnogo problema da se uvede u ovaj meč, a šut su tražili čitavo prvo poluvrijeme. Dosta otvorenih šuteva su promašili, Foremana nije slušala ruka, pa je to i razlog što Sokolovi nisu uspjeli da se nametnu u Mostaru. Kroz prvu četvrtinu poenterski Slaviju guraju samo David Maran i Darko Damjanović koji postižu svih trinaest poena, a tek na dvije i po minute do kraja konačno i Foreman pronalazi  poene, a Zrinjski na prvu obaveznu pauzu odlazi sa +2, 17:15.

Aleksandar Ilić trojkom otvara drugu četvrtinu, pogađa potom šut za tri poena i Dušan Elez, pa Kristijan Marić zove tajmaut kako bi stabilizovao svoju ekipu u odbrani. U nastavku četvrtine uglavnom je Zrinjski u vodstvu, a trojkom Orhana Špaga odlaze i na maksimalnih +7, 37:30. Foreman uzvraća trojku na trojku, ali odmah van linije 6.75 pogađa i Robert Soldo, pa Srđan Stanić zove timeout. Slavija uspjeva preko Marana i polovičnim bacanjima Bojovića da upolovi prednost, a na +6 pred odmor Mansour odvaja Plemiće poenima za 42:36.

Ništa bolje nije donijela ni treća četvrtina. Iako se Zrinjski nudio Slaviji svojom igrom, tim Srđana Stanića je bio daleko od svog nivoa u ovoj utakmici. Vezao je Darko Damjanović šest uzastopnih promašenih bacanja, kada se tome doda i jako loše branjenje skoka i problemi u tom segmentu igre, jasno je zašto su Plemići čuvali svoju prednost. Imali su i dvocifrenu u dva navrata, ali se ona uglavnom kretala u rasponu šest do osam poena u korist domaćih. Uspjeva Slavija na dvije i po minute do kraja treće četvrtine da poslije šest vezanih poena Aleksandra Ilića dođe na samo -3, 59:56, imaju priliku i još više da smanje, ali je propuštaju pa Zrinjski serijom 4:0 odbija taj nalet i vraća se na +7. Sa zvukom sirene, Igor Bojović pogađa trojku iz kornera za -4 pred posljednju dionicu, 63:59.

Trojkom Henryja Tanksleya Slavija prilazi na samo -1 na startu 4/4, ali onda nekoliko zaista nelogičnih odluka u napadu i Zrinjski sa šest poena Šimuna Kovača odlazi opet na +7. Bila je ovo zaista jedna slaba košarka u Mostaru, pa ekipe nakon toga ostaju dvije i po minute bez poena, da bi tek Darko Damjanović iz ofanzivnog skoka prekinuo taj košgeterski post i pogodio za 71:66, pa Kristijan Marić zove timeout. Špago pogađa novu trojku iz tajmauta, uzvraća na drugoj strani David Maran istom mjerom, a onda Ivo Ćavar sa dva poena vraća Zrinjskom +7, 76:69. Serijom 7:0 Slavija po prvi put nakon duže vremena dolazi do izjednačenja, dva poena Damjanovića ponovo iz ofanzivnog skoka i pet vezanih poena Aleksandra Ilića natjerali su Marića na još jedan tajmaut, ovaj put na tri minute do kraja utakmice.

Poslije dva neiskorištena napada na obje strane, Dragan Džajić pogađa jako tešku trojku iz kornera preko ruke za novih +3, Damjanović odmah uzvraća poenima za 79:78, a onda poslije još neiskorištenih napada David Maran sa poludistance pogađa za prvo vodstvo Slavije poslije druge četvrtine, 80:79. Na 24 sekunde do kraja Slavija je u napadu, sudije sviraju faul odbrane, a trener Kristijan Marić dobija drugu tehničku grešku, pa Foreman pogađa slobodno bacanje za +2 Slavije, 81:79. Damjanović je još jednom siguran na utrčavanju pod koš za 83:79, a onda centar Slavije osigurava i defanzivni skok i Slavija dolazi pred pobjedu na pet sekundi do kraja, kada Srđan Stanić zove tajmaut da privede ovu utakmicu kraju.

Najefikasniji u pobjedi Slavije bio je Darko Damjanović sa 18 poena, 17 je ubacio David Maran, a 16 Aleksandar Ilić. Kod Zrinjskog, double-double učinak su imali Šimun Kovač, 21 poen i 12 skokova, a Antwan Maxwell je stao na 11 poena i 12 skokova.

ZRINJSKI - SLAVIJA 79:83 (17:15, 25:21, 21:23, 16:24)