Sjajan meč Sokolova za veliku pobjedu protiv Sparsa

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva savladali su danas u Istočnom Sarajevu Spars 87:78 u zaostaloj utakmici 17. kola prvenstva Bosne i Hercegovine.

Tri minute Slavija na startu utakmice ostavlja Sparse bez koša. Igrali su generalno dosta dobru odbranu, a sa pet vezanih poena Davida Marana prave početnih 5:0. Nastojala je Slavija da igra prilično raznovrsno, na razne načine su koristili rupe u odbrani Sparsa, a nekoliko poenterski raspoloženih igrača držali su ih na sigurnom odstojanju. Tek nakon tri minute Haris Ćurevac poentira za upis gostiju, ali Slavija zna da odbije nalete. Čuvan je dobro Motley u reketu, uz to brzo je ušao i u problem sa ličnim greškama, pa ga je trener Mustapić morao izvesti iz igre.

U finišu čevrtine Spars dolazi do daha, Ćurevac spušta na dva razlike, 18:6, ali pet vezanih poena Aleksandra Ilića odvaja Sokolove na +7 pred prvu pauzu, 23:16.

Tamo gdje je Ilić stao na kraju prvih 10 minuta, nastavio je na startu drugog kvartala, pogađa još jednu trojku za 26:16 i maksimalnih +10.  Majstorović i Karapandžić prave 4:0, ali na drugoj strani Maran sa 2+1 vraća devet razlike domaćoj ekipi. Sa pet vezanih poena Vraneša, Spars se potpuno vraća u susret, te pronalaze rješenje za jako dobru odbranu Slavije. Imala je Slavija manju krizu sredinom četvrtine iz koje brzo izlaze, ponovo igraju prilično raznovrsno, a nakon poena Damjanovića na tri minute do kraja imaju opet +10, 39:29.

Finiš četvrtine pripada gostima. Slavija pravi u tri napada 2+1 situaciju Sparsima, a poslije trojke Stevana Karapandžića Spars prvi put u utakmici ima i vodstvo 44:42. Vratio je Foreman sa linije bacanja stvari u egal, ali onda užasno brane posljednjih sedam sekundi četvrtine, Vraneš prebacuje loptu preko čitavog terena za Omara Pajića koji polaže za prednost Sparsa na poluvremenu, 46:44.

Ćurevac sa linije slobodnih bacanja pogađa na startu treće četvrtine za +4 i Sparsi uspjevaju da održavaki prednost na svojoj strani. Imali su i jedni i drugi poteškoća sa realizacijom, igrala se su se i kvalitetne odbrane, što je nekako više odgovaralo Sparsima. Ipak, Slaviji apsolutno pripada druga polovina ove dionice igre. Zaključvaju svoj koš i od poena Vraneša za 53:48 na 6:15 do kraja četvrtine, pa sve do posljednjeg napada kada Ćurevac pogađa trojku nisu ubacili koš iz igre. Pogađali su tek po dva puta sa linije penala Vraneš i Ćurevac što Slavija koristi i sjajnom igrom u drugoj polovini četvrtine pravi novu veliku seriju. Sve je krenulo od sjajnog Henryja Tanksleya koji prvo sa pet vezanih poena izjednačuje na 55:55 i tjera Tihomira Mustapća na timeout. Iz njega slijede još četiri vezana poena Sokolova, dva Jovanovića i dva Tanksleya za 9:0 i prednost Sokolova 59:55. Na kratko Sokolove prekida pomenuti Vraneš bacanjima, ali je onda Makale Foreman, koji se dugo hladio na klupi nakon tehničke, zapalio dvoranu sa dvije vezane trojke, treća mu izlazi iz koša i Slavija ima 65:57, a onda osmim vezanim poenom Foreman odvodi Slaviju i na +10, 67:57, prije nego Ćurevac trojkom sa zvukom sirene zatvara četvrtinu za 67:60.

Četvrta dionica kreće trojkaškim okršajem. Terence Motley diže dvije trojke za Sparse, a na drugoj strani mu uzvraćaju Jovanović i Elez, a poslije novih 4:0 Marana i Jovanovića Slavija odlazi na maksimalnih +11, 77:66.

Pet vezanih poena Raylona Howarda na polovini četvrtine tjera Stanića na timeout pred posljednjih pet minuta utakmice i pri +6 za njegovu ekipu 77:71, a nakon što gotovo dvije minute i jedni i drugi ne mogu da kupe koš, Maran pronalazi put do obruča za 79:71, pa Mustapić zove novi timeout.

Uspjevala je Slavija da održi tu prednost. Haris Ćurevac ima šest vezanih slobodnih bacanja u tri napada, ali je polovičan, a na drugoj strani Tanksley zakucava u kontri, a Jovanović sa linije penala za tehničku Motleya je polovičan, pa Slavija na ulazu u posljednju minutu ima +9, 82:73. Pokazuju potom sudije tehničku i Jovanoviću, sada je Motley polovičan, ali hvataju Sparsi dva ofanzivna skoka nakon promašaja i poslije poena Vraneša na 26 sekundi do kraja imaju 82:76. Ostao je Staniću timeout da smiri ekipu i privede utakmicu kraju, a na ruku Sparsa nije išlo i to što su imali i samo tri faula u tom trenutku.  Aleksandar Ilić iz timeouta pogađa trojku, a greške Ćurevca ostaje i na ziceru za polaganje za 87:78 i ne samo da je Slavija savladala direktnog rivala u borbi za play off, nego je to učinila na kraju i za poen većom razlikom nego je to bilo na Grbavici u prvom dijelu sezone.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je Henry Tanskley sa 21 poenom, Makale Foreman je dodao 15, a David Maran 14. Kod Sparsa, Miloš Vraneš je ubacio 17 poena, a Haris Ćurevac 15.

SLAVIJA – SPARS 87:78 (23:16, 21:30, 23:14, 20:16)