PLAY-OFF! Slavija ispunila novi cilj ove sezone

Košarkaši Slavije su 21. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine savladali Slobodu 81:69 u direktnom duelu za play-off i time su obezbijedili plasman u doigravanje, što je ogroman uspjeh tima iz Istočnog Sarajeva kojeg su samo rijetki predviđali na početku sezone.

Ostala je Sloboda uoči ove utakmice bez starijih igrača sa kojima je prekinuta saradnja, Hasandića, Jevtića i Alikadića, nije bilo ni Lelića, pa je Adnan Žunić imao jednu mlađu ekipu, sa Scottom i Talleyom kao nosećim igračima. Znalo se da bi to moglo biti problem domaćima, koji su igrali dobro prvo poluvrijeme i dosta bolje od +6 koliko semafor pokazuje na kraju prvih 20 minuta igre.

Poslije trojke Tanksleya na četiri minute do kraja prve dionice Slavija ima +8, 18:10, pa Žunić zove prvi timeout. Manje-više, od tada Slavija uglavnom kontroliše utakmicu, a prednost domaće ekipe je uglavnom tu oko osam razlike, da bi na prvu obaveznu pauzu otišli sa +6, 23:17.

Dobra strana Slavijine igre u prvom poluvremenu je bila raznovrsnost i raspoloženje nekoliko igrača. Iako je izostao učinak najboljeg strijelca ekipe Aleksandra Ilića, koji poluvrijeme završava a da se nije upisao u strijelce David Maran, Henry Tanskley i Makale Foreman su vodili poenterski domaće.

U drugoj četvrtini Slavija polako odmiče i dolazi do maksimalnih +15 nakon još jedne trojke Tanksleya na dvije minute do kraja, 41:26.

Ipak, finiš četvrtine pripada gostima i to ponajviše zahvaljujući jeftinim faulovima domaćih košarkaša za slobodna bacanja. Poslali su u posljednjih 50 sekundi  čak četiri puta na po dva bacanja Tuzlake, uključujući i jednu nesportsku, te Sloboda mirnom rukom dolazi do -6, 43:37. S obzirom na to šta smo gledali u prvom poluvremenu izvrstan rezultat za goste.

Pokupila je Slavija u trećoj četvrtini ono što joj je ispalo u finišu druge. Uveo se poenterski u meč i Aleksandar Ilić, brojao do 11 i Slavija se ponovo popela na dvocifrenu razliku. Djelovalo je to prilično dobro u trećoj dionici, pa Sokolovi pred posljednju pauzu nose +12, 66:54. Već u prvim napadima posljednje dionice tim Srđana Stanića diže i na +16, 70:54, pa Adnan Žunić već nakon minute zove timeout da pokuša spasiti šta se spasiti da.

Ulazi Slavija u napadačku krizu nakon tog timeouta, dugo su bili bez poena iz igre, tek su polovični sa linije penala bili Jovanović i Damjanović, pa nakon trojke Asima Gutića dolaze ponovo na jednocifren zaostatak, 72:64.  Zanimljivo, Sloboda je u meču do tada pogodila dvije trojke, a obje je dao upravo Gutić. Zvao je Srđan Stanić odmah timeout da smiri ekipu, ali iz njega Scott poentira 2+1 i Sloboda smanjuje na -5.

Četiri i po minute je domaći tim bio bez poena iz igre, a onda u pravi čas stiže treća trojka Tanksleya za odbijanje naleta gostujućeg tima i povratak na +8, 75:67. Bio je to vjerovatno i prelomni trenutak ovog meča, Slavija održava prednost i penje se na dvocifrenu razliku i privodi meč kraju sa +12, 81:69 i odlazi u play off.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je Makale Foreman sa 17 poena, 15 je ubacio Henry Tanksley, a na 13 je stao na kraju Aleksandar Ilić. Kod gostiju, Joshua Scott i Zoran Talley su ubacili po 20 poena.

SLAVIJA – SLOBODA 81:69 (23:17, 20:20, 23:17, 15:15)