Zrinjski ispisao istoriju na Islandu

Nemanja Bilbija, kapiten Zrinjskog

Šampion Premijer lige mostarski Zrinjski postao je prvi predstavnik BiH koji je obezbijedio plasman u grupnu fazu jednog klupskog takmičenja pod okriljem UEFA. “Plemići” su, iako su poraženi 0:1 na Islandu, sačuvali prednost iz prve utakmice trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope i izborili plasman u plej-of protiv austrijskog LASK-a iz Linca. Ako izgube od Austrijanaca Hercegovci će se automatski plasirati u grupnu fazu Lige konferencija.

Prvo poluvrijeme je proteklo u jalovoj inicijativi domaćina koji je nastojao da načne šampiona BiH, ali Islanđani nisu nikako uspjevali da dođu do gola Mostaraca, golman Marka Marić je bio nesavladan. U 43. minutu mreža “plemića” se zatresla, ali su sudije, opravdano, poništile taj pogodak koji je postigao Gisli Ejolfson zbog ofsajda.

Ono što nisu uspjeli igraču Brejdablika u prvom poluvremenu jeste štoper Zrinjskog Slobodan Jakovljević u 55. minutu, matirao je svog golmana poslije jedne nespretne intervencije na ivici peterca nakon jednog prizemnog centaršuta sa lijeve strane. Nakon vođstva domaćin je imao sjajnu priliku za 2:0 u 57. minutu kada je nakon kornera pogođena stativa, a u 59. minutu Gisli Ejolfson je iz povoljne situacije prebacio gol.

Nakon toga tempo je splasnuo, Islanđani su “izduvali”, nisu više tako bili agresivni, Zrinjski se oslobodio pritiska i stigao do istorijskog rezultata.

Brejdablik – Zrinjski    1:0 (0:0)

Stadion: “Kapovogsvelur” u Kopavoguru na Islandu. Gledalaca: 673. Sudija: Aleksios Papetru (Grčka). Strijelac: 1:0 Jakovljević (55 – autogol). Žuti karton: Sigurjonson (Brejdablik), Barišić, trener Rendulić, Čanađija (Zrinjski).

BERJDABLIK: Bragason, Gunlaugson, Muminović, Margeirson, Jeoman (od 46. Jeoman), Ludvikson, Sigurjonson (od 83. Torsteinson), Ejolfson, Svanthorson, Stajndorson (od 64. Hlinson), Ingvarson.

ZRINJSKI: Marić, Tičinović (od 83. Memija), Barišić, Jakovljević (od 80. Senić), Ćorluka, Čanađija, Kiš (od 60. Stanić), Ivančić, Malekinušić (od 80. Sabljić), Bilbija, Ćuže.

Sarajevo 2 : 1 Zvijezda 09
Posušje 2 : 1 Sloga
Široki Brijeg 0 : 1 Velež
GOŠK 1 : 4 Zrinjski
Tuzla City 2 : 6 Borac
Igman 0 : 0 Željezničar