Penali odveli Italiju u finale

Fudbaleri Italije prvi su finalisti evropskog prvenstva. Oni su u polufinalu savladali Španiju sa 5-3 i to nakon jedanesteraca.

Španija je bolje otvorila meč. Pritiskali su a prvu veću šansu nije iskoristio Dani Olmo. U završnici prvog poluvremena zaprietila je Italija. Emerson je imao sjajnu šansu ali nije je iskoristio. U nastavku, prvu šansu ne koristi Ojarzabal. U 60. minuti sjajna kontra Italije koju Kijeza završava pogotkom. Imao je par minuta kasnije Berardi šansu ali je Simon odbranio. U 80. minuti Morata je pogodio za 1-1.

U produžecima su obje ekipe bile dosta oprezne. Faktički jedino vrijedno pomena bila je šansa koju je u 98. minuti imao Olmo. Ipak, ostalo  je 1-1 pa su o pobjedniku odlučivali jedanesterci.

U prvoj seriji Simon je odbranio penal Lokateliju a sa druge strane neuspješan je bio Olmo. Potom su svi pogađali do četvrte serije kada Donaruma brani penal Morati. Žoržinjo je u petoj pogodio i odveo Italiju u finale.

Italija će u finalu igrati protiv Engleske ili Danske.