Sokolovi ostavili dobar utisak, ali Široki je prekvalitetan

Foreman završio meč u drugoj četvrtini

Košarkaši Širokog nastavili su da „bildaju“ svoj rekord u prvenstvu Bosne i Hercegovine i na gostovanju u Istočnom Sarajevu. U 18. kolu su savladali Slaviju 73:64.

Mučila se Slavija na početku meča sa startnom petorkom Širokog Little, Knight, Ivanov, Kraljević i Brala. Teško je branila njihove prodore u reket i to je rezultovalo lakim poenima, 10 u prva tri minuta i to sve od različitih strijelaca. Na drugoj strani, iako je imala neke ideje u napadu, nekako je mlako to izgledalo, dosta očigledno i sa greškama, pa se Slavija dugo zadržala na svega dva ubačena poena Damjanovića, više od pet minuta. Tek Foreman dugom dvojkom sebe pokušava da uvede u meč i prekida crnu rupu Slavije. Ipak, Slavija angažovanije igra u finišu četvrtine, poslije poena Kraljevića na tri i po minute do kraja, ostavlja Široki do kraja bez koša, a sa sedam poena Njegovanovića, Foremana i trojkom Ilića za kraj dolazi na -5, 18:13 poslije deset minuta igre.

Nastavila je Slavija u sličnom ritmu i na početku druge četvrtine. Ono što je Stanić pokušao je da na svježinu i sa dosta promjena drži visok intezitet igre, te je nekarakteristično za njega već nakon 15 minuta ispraznio komplet klupu i svi su dobili minute. Držao je Široki prednost do deset poena, ali je Slavija bila u igri, i nije dozvoljavala lake poene najboljoj ekipi lige, da bi nakon poena Darka Damjanovića na tri minute do kraja četvrtine prišla tamo gdje nije bila još od starta utakmice, na -4, 29:25.

Ipak, problem Slaviji predstavljale su povrede Davida Marana i Makalea Foremana, dva ključna igrača u igri. Praktično u tri napada razmaka obojica doživljavaju nezgodne povrede i to od istog igrača Dominika Vujanovića. Prvo je nezgodno stao Maranu na zglob zbog čega je bek Sokolova ostao zakovan za klupu do kraja utakmice, da bi poslije toga Foreman dobio udarac u leđa, a Vujanović nesportsku. Nažalost, Slavije, Foreman je u bolovima ostao da leži pored klupe i da mu se ukazuje pomoć, te nije mogao pomoći saigračima u nastavku susreta, a tokom treće četvrtine je u kolicima i napustio dvoranu i otišao u dom zdravlja.

Sa skraćenom rotacijom, uz neospornu razliku u kvalitetu, Široki ipak uspjeva da se odlijepi i na poluvrijeme ode sa +11, 42:31.

Treća četvrtina počinje prilično razuzdano sa obje strane, sa dosta trke, brzine, ali i grešaka. Odlučile su i sudije u ovom periodu da puste malo jači kontakt na obje strane, pa tri minute stoji nula na semaforu, sve dok Henry Tanksley nije pogodio oba bacanja. Ive Ivanov je na drugoj strani ubacio jedine poene za Široki u šest minuta četvrtine, sve dok Josip Čović nije pogodio. Ipak, Slavija nije iskoristila tu svoju zaštitu koša, te je maksimalno prišla na pet razlike. Držao je Široki tih pet do devet razlike prednosti u svoju korist, Slavija uspjeva u finišu četvrtine poslije poena Damjanovića da priđe ponovo na četiri, 53:49, ali Duje Brala poenima vraća +6 pred pauzu, 55:49. Slavija je ipak, upolovila zaostatak sa poluvremena i zadržala utakmicu otvorenom.

Sredinom 4/4 Širokobriježani ipak uspjevaju da prelome utakmicu. Nije bilo odbrane od napada Knighta i Littlea, te prave maksimalnih +14, 68:54 i postaje jasno da će Široki nastaviti da popravlja svoj rekord i sada su na omjeru 18-0.

Slavija je igrala do kraja, smanjila je na +8, 72:64, a konačnih 73:64 sa slobodnog bacanja postavlja Duje Brala. Slavija još jednom gubi od Širokog, ali je ponovo ostavila dobar utisak, naročito ako se uzmu u obzir problemi sa kojima se susrela tokom meča, te odsustvo učinka najbitnijih igrača.

Fenomenalan meč je igrao Emmanuel Little, koji je ubacio 21 poen, uz devet skokova i gotovo nepogriješiv učinak iz igre. Pratio ga je Duje Brala sa 16 poena. Kod Slavije, Aleksandar Ilić je bio najefikasniji sa 21 poenom.

SLAVIJA – ŠIROKI 64:73 (13:18, 18:24, 18:13, 15:18)