Radnik ispustio Sarajevo

Fudbaleri Sarajeva ugostili su večeras Radnik u posljednjem susretu 17. kola, a nakon pobjede Željezničara u Mostaru nad Zrinjskim, bilo je jasno da je Sarajevo pod velikim imperativom pobjede kako bi uoči dosta nezgodnijeg rasporeda u nastavku sezone zadržalo identičnu prednost nad gradskim rivalom.

Ipak, Sarajevo je bilo uskraćeno za nastup dvojice najboljih fudbalera Benjamina Tatara i Amara Rahmanovića, no nije ni Radnik bio u boljoj poziciji. Naprotiv, gosti su doputovali bez čak sedam igrača koji su bili suspendovani ili im je u međuvremenu potvrđeno prisustvo koronavirusa.

Sarajevo je od početka utakmice pokazivalo znakove da nije na svom nivou, a što je vrijeme više odmicalo, to je postajalo sve evidentnije. Nakon prvih desetak minuta u kojima je i Radnik imao nekoliko hrabrih izlazaka na polovinu Sarajeva, Bordo tim je imao loptu u svom posjedu, a Radnik se sve više povlačio i plitko branio, što je danas užasno nekreativnom Sarajevu predstavljalo velike probleme.

Kompletno prvo poluvrijeme može se doslovno svesti na samo dvije situacije pred golom gostujućeg tima. Prva je situacija iz 21. minute, kada je Haris Handžić pogodio mrežu Radnika nakon ubačaja Anela Hebibovića. Ipak, gol je neopravdano poništen zbog ofsajd pozicije.

U 34. minuti, još jednu lijepu akciju Bordo tima ne uspijeva realizovati Andrej Đokanović. Tačnije, njegov udarac je bio traljav i išao je direktno u Kozića, koji je odbranio bez problema. Imalo je Sarajevo i udarac Fanima iz 16. minute sa distance, koji je bio solidan, ali nije bio plod kvalitetne akcije.

Mustedanagić koji je danas igrao umjesto Rahmanovića nije se baš dokazao, pa je zamijenjen već nakon 45 minuta. Ipak, nije Sarajevo igralo ništa bolje ni u drugom dijelu, a zaprijetilo je tek nakon pokušaja Krste Velkoskog sa distance u 61. minuti.

U 66. minuti, Sarajevo je upalo u nove probleme, žuti karton je dobio Aleksandar Pejović, te on neće moći nastupiti protiv Borca u Banjaluci, što je svakako veliki hendikep za Bordo tim.

Već 20 minuta prije kraja utakmice, svi koncepti igre pali su u vodu i Radnik se zaista uspješno branio, dok je Sarajevo djelovalo tromo, na momente nezainteresovano i čak kao da njegovi igrači ne znaju šta tačno trebaju raditi.

U 83. minuti, nakon jedne od rijetkih boljih akcija, Fanimo je pobjegao trojici čuvara i proigrao Sušića, no njegov udarac je loš i brani ga Lazić. Samo nekoliko minuta kasnije, Radnik stiže do vodstva. Nakon ubačaja sa lijeve strane, Milivoje Lazić pogađa za 1:0 i činilo se tada, rješava meč u korist Radnika.

Ipak, samo što je lopta krenula sa centra, Tino Sven Sušić u dramatičnoj akciji pogađa za 1:1. Radnik je bio izgubljen, a već u narednoj akciji, Tino Sven Sušić nakon fenomenalnog solo prodora ubacuje do Fanima, koji pogađa mrežu gostiju za konačnih 2:1.

FK Sarajevo - FK Radnik 2:1 (0:0)
Stadion: Olimpijski stadion Asim Ferhatović Hase, Koševo