Borac opet lider

Borac, Banja Luka

Fudbaleri Borca i Krupe sastali su se danas u susretu 29. kola Premijer lige BiH, a meč koji se na neki način može okarakterisati i lokalnim derbijem ponudio je određenu dozu uzbuđenja. Oba tima na proljeće igraju dosta solidno, a Borac je imao priliku da se eventualnom pobjedom vrati na vrh premijerligaške tabele, dok je Krupa željela pozitivnim rezultatom nastaviti svoj doslovni povratak iz mrtvih, s obzirom na to da je ne tako davno bila potpuno otpisana.

Borac je u ovaj duel ušao kao apsolutni favorit, a iako su gosti od samog početka meča djelovali nešto agilnije u ofanzivi, Borac je iz prve šanse stigao do vodstva. U 10. minuti je Almedin Ziljkić sjajnom loptom pronašao Subića, ovaj je odigrao dobru povratnu loptu u sredinu, a tamo je Stojan Vranješ reagovao na najbolji način i pogodio za 1:0. Bio je to njegov 12. gol u sezoni, čime je došao na vrh liste strijelaca.ž

Rani pogodak Vranješa značio je samo jedno, povratak Borca na vrh premijerligaške tabele četiri kola do kraja. Borac ima isti broj bodova kao i Sarajevo, ali je nakon pogotka Vranješa imao za jedan gol bolju gol razliku.  Svjesno ili nesvjesno, Banjalučani nakon gola i perioda od desetak minuta kvalitetne igre, polako počinju da se povlače, a Krupa preuzima inicijativu.

Jako lijepo su funkcionisale kombinacije gostujućih fudbalera, ali samo do kaznenog prostora Borca. Tamo Krupa nije uspijevala da napravi probleme, a jedini igrač koji je bio u stanju da ozbiljno zaprijeti Borcu bio je Nikola Mandić. Ipak, njegovi udarci su u nekoliko navrata bili neprecizni, ili je golman Nikola Lakić bio dovoljno oprezan.

Prvi dio tako je okončan sa 1:0, a u drugom dijelu slika je na terenu bila nešto drugačija i općenito je meč bio manje sadržajan. Nije Borac ozbiljnije prijetio kroz najveći dio drugog poluvremena, ali nije prijetila ni Krupa, kojoj je polako ponestajalo snage kako je vrijeme odmicalo.

Trener Borca Marko Maksimović je izmjenama pokušao podići nivo igre svog tima, a to mu je djelomično i pošlo za rukom, jer je u 73. minuti nakon ubačaja sa strane rezervista Marko Brtan šutirao glavom, a lopta je pogodila prečku, nakon što je prethodno zakačio i golman gostiju Vasilije Kolak.

Šansu je u 79. minuti imao i Panagiotis Moraitis, ali je njegov udarac nakon solo prodora odlično odbranio Kolak.

Promjena do kraja meča nije bilo, pa je Borac slavio minimalan trijumf i vratio se na vrh tabele. S druge strane, Krupa je sa 22 boda pretposljednja, sa identičnim brojem bodova koji ima i posljednji Radnik.

Borac 1 : 0 Krupa
Zrinjski 1 : 1 Velež
Željezničar 1 : 3 Široki Brijeg
Tuzla City 1 : 1 Sarajevo
Sloboda 2 : 0 Olimpik
Mladost 0 : 0 Radnik