Do opstanka sve teže: Loše izdanje Slavije za osmi poraz u nizu

Košarkaši Slavije doživjeli su i osmi uzastopni poraz. Sokolovi su u prvom kolu Lige za opstanak prvenstva BiH doživjeli poraz na gostovanju kod Proma u Donjem Vakufu 76:62 i tako nastavljaju grčevito da se bore za opstanak u društvu najboljih.

Jasno je svima ko prati iole površno košarku da Slavija sa ovako kratkim rosterom, nedostatkom "sizea" u prvom redu i nije baš konkurentna ostatku ekipa, a previše pogrešnih poteza tokom sezone zasluženo je odvelo Slaviju da strijepi, sa pravom, za opstanak u elitnom rangu bh. košarke. Promo je meč završio sa 20 skokova više od Slavije, a jedina razlika u odnosu na prethodne utakmice je što nisu pravili toliko ofanzivnih skokova, ali ih nisu ni dali Slaviji.

Ubrzan ritam odigravanja utakmica subota-srijeda tek će uzeti danka i preostalih devet utakmica u sezoni biće nevjerovatno teško za Slaviju. Čak i Promo, koji nije pokazao neku ekstra dimenziju košarke nije imao većih problema da surovo kazni Slaviju i iskoristi ono što im je ponuđeno na tacni. Bila je Slavija u igri tri četvrtine, na poluvremenu kasnila sedam poena za domaćinom, koji to odmah diže na dvocifreno u prvom napadu nastavka, ali se borbom vratila. Uspjeli su stići na pet razlike, ali nekoliko suludih grešaka, izgubljenih lopti, promašenih zicera, učinilo je svoje i umjesto da Slavija na kraju 3/4 bude u potpunom egalu, Promo odlazi na +13, maksimalnih u ovoj utakmici.

Slavija uspjeva dobrom timskom odbranom da se vrati u meč na startu 4/4, poenima Krunića sa penala, te trojkom Eleza i lijepim prodorom Tenkslija napravi seriju 7:0 i dođe na -5, 58:53, pa je trener domaćih Boban Ninić morao zvati timeout. Nije on dao previše rezultata, jer Slavija zaključava Proma pet minuta bez koša, ali nisu uspjeli to potpuno da materijalizuju, jer na drugoj strani Maran diže dvije trojke i promašuje, na šta dodaje i jedan prodor koji promašuje u kontri 3 na 1, te Nedeljko Košanin poslije pet minuta prekida crnu rupu domaćih i odbija nalet Slavije. Dodaje nakon toga Maran još dva promašaja, Kifer Panter na drugoj starni lagano poentira za +9, 62:53 i bilo je tada jasno da pobjeda ostaje u Donjem Vakufu. Ovakva Slavija, sa brojnim manama i kratkim rosterom, nema dovoljno kvaliteta da se vrati, a po viđenom nije ni zaslužila. Nudio se Promo, ali jednostavno Slavija je odbijala da to prihvati i ostaje joj grčevita borba za opstanak.

Slavija već u srijedu gostuje kod Prijedor-Spartaka, trenutno jedine ekipe slabije u prvenstvu Bosne i Hercegovine i apsolutno sve moraju u toj utakmici dati za pobjedu. Razlika između te dvije ekipe je trenutno samo pobjeda u korist Slavije i jasno je kakvu težinu ima taj meč, možda i ključni u dosadašnjem dijelu sezone.

Najbolji u ekipi Proma bio je Dino Alkić sa 15 poena, kojima je dodao 19 skokova i osam asistencija. Igor Josipović je ubacio 15. Kod Slavije je teško izdvojiti nekoga, bolji od ostalih poenterski bio je Aleksandar Ilić sa 16 poena.

PROMO - SLAVIJA 76:62 ( 19:15, 18:15, 21:16, 18:16)